Itálie vykročila k tomu, aby se stala třetí evropskou zemí, která ženám zakáže na veřejnosti nosit například muslimské burky (závoje zakrývající obličej), nikáby (nezahalující oči) a další oděvy halící tvář. Návrh příslušného zákona podle agentury AP schválil ústavní výbor parlamentu.

Zmíněný zákon upravuje dosavadní několik desítek let starý právní předpis, který lidem z bezpečnostních důvodů zapovídá nosit na veřejnosti masky a další doplňky skrývající obličej.

Pokud zákon parlament schválí, bude ženám, které ho poruší, hrozit pokuty ve výši sto až 300 eur. Ten, kdo ženu přinutí zakrývat si obličej, bude čelit finančnímu trestu 30 tisíc eur a až dvanáctiměsíčnímu vězení.

 

Od letošního dubna si nesmí ženy na veřejnosti zakrývat obličej ve Francii a od konce července také v Belgii. Kromě těchto dvou zemí obdobná opatření platí lokálně i jinde v Evropě, včetně Itálie, Británie, Lucemburska či Španělska. Kvůli tlaku populistů nyní celostátní zákaz zvažuje Nizozemsko.

 

Itálie je převážně katolickou zemí, kde žije malá muslimská menšina. Odhaduje se, že si zde obličej zakrývá asi tři tisíce žen. Místní muslimská obec o chystaném zákonu tvrdí, že je nespravedlivý a že porušuje osobní svobodu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist