Amsterodamský tribunál ve středu nařídil obnovit soudní proces se šéfem nizozemské krajní pravice Geertem Wildersem, který je obviněný z diskriminace a podněcování rasové nenávisti vůči muslimům. Začátek dalšího přelíčení, které by obžalovanému mohlo vynést až roční vězení, bude podle agentury Reuters 13. dubna.

Proces s Wildersem začal loni 4. října, ale byl koncem téhož měsíce zastaven. Tehdy soud uznal námitku obhajoby o podjatosti soudců a nařídil jejich výměnu. Termín nového procesu měl být stanoven 14. února, ale soud termín odložil do projednání nových výhrad obhajoby, tentokrát ohledně kompetentnosti prokuratury.

Soud tyto výhrady nyní zamítl a stanovil začátek nového přelíčení na 13. dubna. Proces na základě dohody soudců, obžaloby a obhajoby začne výpověďmi klíčových svědků. Soud by podle Reuters mohl vynést rozsudek v létě.

Wilders je obviněn ze štvaní proti muslimům a kromě toho také z diskriminace a urážky. Islám totiž označil za fašistickou ideologii a jeho proroka Mohameda za vraha a pedofila. Korán, posvátnou knihu muslimů, srovnal s knihou Můj boj (Mein Kampf) Adolfa Hitlera.

"Politický proces"

Sedmačtyřicetiletý předseda populistické Strany pro svobodu (PVV) trvá na tom, že říkal pouze pravdu. Označil soudní stíhání za politický proces. Chce jej však využít k šíření údajné pravdy o islámu a k obraně svobody názoru. Jde mu podle jeho slov o "obranu svobody mínění pro nás všechny".

Wildersova strana, která v loňských parlamentních volbách skončila třetí, toleruje v haagském parlamentu menšinovou vládu liberálů a křesťanských demokratů. Vládní strany však musely souhlasit s tím, že omezí přistěhovalectví muslimů a dalších cizinců ze zemí třetího světa do Nizozemska na polovinu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist