Francouzská policie zadržela zakladatele a bývalého ředitele společnosti Poly Implant Prosthesis (PIP), která se nechvalně proslavila celosvětovým skandálem s vadnými prsními implantáty.
"Jean-Claude Mas byl zatčen v domě svého přítele... a převezen do vazby," uvedl pro agenturu AFP zástupce policie a dodal, že k události došlo ve čtvrtek ráno ve městě Six-Fours-Les-Plages na jihu Francie.
Jeho firmu zavřely francouzské úřady v roce 2010 poté, co se zjistilo, že své prsní implantáty plnila levným, průmyslovým silikonem.
Ukázalo se navíc, že pevnost jejich pouzdra neodpovídala normám, takže se v implantátech objevovaly trhliny, jimiž se gel mohl uvolnit z těla a vyvolat záněty. Francouzská vláda proto doporučila asi 30 tisícům žen, aby si vadné implantáty nechaly odstranit.
"Dobrá kvalita"
Dějiny kosmetických úprav poprsí pomocí vkládání implantátů začínají na konci 19. století. Vůbec prvním chirurgem, který takový zákrok provedl, byl v roce 1895 rodák z českého Trutnova Vincenz Czerny. Pro upravení tvaru prsu své pacientky, které předtím vyjmul rakovinnový nádor, tehdy použil část její tukové tkáně. První silikonové implantáty vyvinuli američtí plastičtí chirurgové v roce 1961.
Mas již v minulosti přiznal, že používal průmyslový silikon kvůli snížení výrobních nákladů a zaměstnancům firmy přikázal, aby gel schovali před inspektory.
Bojovali s rakovinou, teď mají potíže s implantáty PIP. Pro postižené vznikla poradna - čtěte ZDE
Pojišťovny mají zaplatit ženám vynětí problematických prsních implantátů, řekl Heger - čtěte ZDE
Implantáty PIP se prodávaly od roku 2001 a mluvilo se o jejich "dobré kvalitě" a ceně. Firma jich vyráběla na sto tisíc kusů ročně a 80 procent produkce šlo na export.
Než proto úřady v roce 2010 zjistily jejich závadnost a firmu PIP zavřely, nechalo si implantáty voperovat na 400 až 500 tisíc žen po celém světě, především z Evropy a latinské Ameriky.
Byla mezi nimi i jedna Francouzska, která poté zemřela na rakovinu. Loni v prosinci francouzské úřady zahájily vyšetřování, aby zjistily, zda mělo použití implantátů se smrtí ženy nějakou spojitost. Pokud se podezření prokáže, hrozí Masovi za zabití z nedbalosti až pět let vězení.
Počty žen s implantáty PIP v jednotlivých zemích:
Velká Británie: 42 tisíc
Francie: 30 tisíc
Brazílie: 25 tisíc
Kolumbie: 15 tisíc
Německo 7 500
Itálie: 5 tisíc
Nizozemsko: 1 000
Švýcarsko: 280
Mexiko: 4 500
Ekvádor: 5 tisíc
Zdroj: Le Figaro
Případ se týká i Česka
Strach ze zhoubných účinků implantátů PIP na lidské zdraví má i Česko. Aliance žen s rakovinou prsu otevřela speciální poradnu Mamma problém 2012 pro onkologické pacientky s implantátem PIP.
V České republice má implantáty PIP na 2 tisíce žen, přičemž je asi v 500 případech platily pojišťovny.
"Používaly se hlavně Na Bulovce pro rekonstrukci prsu po rakovině. Byly levné a hrazené pojišťovnou," řekl v rozhovoru pro časopis Ekonom plastický chirurg Jan Měšťák.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger prohlásil, že by měly pojišťovny zaplatit vyjmutí implantátů všem ženám, kterým působí zdravotní potíže - tedy i těm, které si nová prsa samy zaplatily z estetických důvodů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist