Bude to "největší internetový protest a první oficiální kybernetická válka," říká na záznamu hlas, který přesvědčuje všechny uživatele, aby se k útoku na sociální síť Facebook připojili. Video se hlásí k hnutí Anonymous a udává i termín útoku - v sobotu 28. ledna o půlnoci amerického východního času (06:00 SEČ).

Chystaný útok souvisí s návrhy amerických zákonů proti internetovému pirátství SOPA a PIPA, proti kterým minulý týden protestovala encyklopedie Wikipedia jednodenním blackoutem anglické verze. Facebook sice zákony kritizoval, do protestu se ale nezapojil.

Hackeři na twitterovém účtu @AnonOps zprávy o útoku popírají.

Nahrávka odmítá názor, že Facebook je příliš velký, než aby ho mohl nějaký útok vyřadit z provozu. "Je sice pravda, že Facebook má nejméně 60 tisíc serverů, stále je ale možné ho položit," tvrdí hlas.

Podle něj se k útoku připojí statisíce lidí. Sympatizantům mluvčí popisuje, jak se do akce zapojit tím, že si stáhnou program LOIC (Low Orbit Ion Cannon). Ten hackeři užívají k zahlcení napadených serverů, které se pak musejí odpojit.

Sdružení Anonymous ale ze svého účtu na Twitteru, který užívalo k dřívějším vyjádřením, přípravu útoku na Facebook popřelo. "Musíme znovu říct, že nenapadneme Facebook. Je to další lež masmédií," uvedli hackeři.

Podívejte se na výzvu:

Představitelé Facebooku mezitím pro server CNet oznámili, že jsou připraveni na jakýkoli hackerský útok, ať už ze strany Anonymous, nebo někoho jiného. "Facebook byl vždy odhodlán chránit informace svých zákazníků a bude nadále inovovat a pracovat na obraně těchto dat," uvedl zástupce společnosti.

O možném útoku hackerů na Facebook se mluvilo i loni na podzim. Na YouTube se objevilo video, v němž mluvčí hlásící se k Anonymous mluvil o chystaném útoku na tuto sociální síť k 5. listopadu. Nakonec ale hackeři Facebook nenapadli.

Sdružení Anonymous tento měsíc vyřadilo z provozu stránky amerického ministerstva spravedlnosti, FBI či filmových a hudebních studií v reakci na americké nařízení uzavřít server pro sdílení souborů Megaupload.

O víkendu pak hackeři napadli také stránky kanceláře francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho či weby důležitých polských úřadů. V minulosti Anonymous útočili například na weby finančních společnosti Visa, MasterCard či PayPal nebo na scientologickou církev.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist