Otazníky kolem zdravotního stavu bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové se staly hlavním problémem odvolacího procesu, který v úterý pokračoval v Kyjevě.

Tymošenková upozorňuje na svůj zdravotní stav a odmítá se líčení zúčastnit. Soud ale s odvoláním na dobrozdání lékařské komise na její přítomnosti trvá. Jednání bylo odročeno na středu, a pokud se Tymošenková nedostaví, může být podle médií předvedena násilím.

Tymošenková byla před dvěma měsíci odsouzena k sedmi letům vězení za údajné přehmaty při uzavírání smlouvy na dovoz ruského zemního plynu. Proti obvinění, které považuje za akt politické msty, se odvolala.

Do soudní budovy se ale odmítá dostavit, protože trpí silnými bolestmi páteře. Podle obhájců není vězněná politička schopna samostatně vstát z postele.

Zvláštní lékařská komise ministerstva zdravotnictví ale v pondělí po prohlídce vězněné rozhodla, že je schopna se procesu zúčastnit. Její stav nevyžaduje chirurgický zásah ani neurologickou léčbu, a zhoršil se proto, že Tymošenková ignoruje doporučení rehabilitovat pohybový aparát. "Zdravotní důvody pro její neúčast na zasedání soudu neexistují," uvádí se v lékařské zprávě.

Soud bude pokračovat ve středu, aby se bývalá premiérka mohla přelíčení osobně zúčastnit. Nevyslyšel tak návrh obhajoby, aby se další projednávání kauzy konalo až po úplném uzdravení vězněné.

Podle listu Ukrajinska pravda není vyloučeno, že soud nakonec Tymošenkovou přinutí k účasti na odvolacím jednání silou. Advokát vězněné Oleksandr Plachotňuk očekává, že si pro Tymošenkovou do věznice přijde komando s nosítky. "Nemůže se ani posadit, ale oni hledají cestu, jak odvolání vyřídit co nejrychleji," řekl advokát novinářům.

Zdravotní stav Tymošenkové je klíčovou komplikací i v další kauze, kterou projednává jiný kyjevský soud. Bývalá premiérka je obviněna, že v polovině 90. let nezákonně převedla dluh své distribuční energetické firmy JESU ve výši téměř půl miliardy dolarů (zhruba devět a půl miliardy korun) do ukrajinského státního rozpočtu.

Když Tymošenková dala minulý týden soudu na vědomí, že se kvůli bolestem na jednání nedostaví, zorganizovali soudci "výjezdní" zasedání přímo v její cele.

Jednání odvolacího soudu doprovázela demonstrace asi dvou tisíc přívrženců Tymošenkové před soudní budovou. Demonstranti skandovali hesla požadující její okamžité propuštění a pokusili se také prorazit policejní kordon. Pohotovostní oddíl policie pak dav zatlačil od budovy pryč, popsala událost agentura DPA.