Případ masivního úniku soukromých údajů ze společnosti Stratfor má pokračování. Hackeři, kteří na tuto americkou bezpečnostní poradenskou firmu zaútočili, se rozhodli pomstít všem, kdo jejich počínání veřejně kritizovali.

"Trochu jsme vám probrali kreditky," napsalo posměšně na internet hackerské hnutí Anonymous na adresu lidí, kteří pro agenturu AP hovořili o tom, jak jim byly odcizeny údaje o jejich kreditních kartách a peníze z účtu pak neoprávněně poslány charitativním společnostem.

Firma na své facebookové stránce varovala, že ti, kdo jí veřejně vyjádřili podporu "by se za to mohli stát terčem útoků".

Obětí i zaměstnanec ministerstva

Hnutí Anonymous v neděli umístilo na Twitter oznámení, že odcizilo čísla tisíců platebních karet a dalších osobních údajů klientů firmy Stratfor. Na důkaz hnutí k příspěvku přiložilo linky na stránky, kde některé citlivé informace zveřejnilo.

Stratfor nabízí politické, ekonomické a vojenské analýzy. Na seznamu poškozených zákazníků je například americká armáda, americké letectvo, policie v Miami, různé banky, dodavatelé vojenské techniky nebo firmy jako Apple a Microsoft. "Už ne tak důvěrný a tak tajný?" dělali si hackeři na Twitteru legraci ze Stratforu a jeho seznamu.

Hackeři z Anonymous tvrdí, že se k údajům o kreditních kartách dostali díky tomu, že nebyly nijak kódované. Pokud se to potvrdí, znamenalo by to pro Stratfor coby pro soukromou zpravodajskou službu obrovskou ostudu.

Terčem útoku hackerů se stal i jeden zaměstnanec amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti, uživatelé internetu se mohou dozvědět, jaký má e-mail, telefonní číslo a číslo kreditní karty. "Vzali mi peníze, které nemám," naříká Cody Sultenfuss, oběť internetových pirátů. "Říkám si: proč zrovna já? Nejsem bohatý," řekl.

Stránka Stratforu nefunguje

Stratfor informoval, že poté, co se dozvěděl, že na jeho internetové stránky zaútočili hackeři, své servery zastavil. "Máme důvod se obávat, že jména našich klientů se ocitla na jiných internetových stránkách," cituje agentura AP z e-mailu, který dostali klienti Stratforu.

Výkonný ředitel firmy George Friedman v něm napsal, že Stratfor "úzce spolupracuje s vyšetřovateli, aby se podařilo zjistit, kdo za internetovým útokem stojí".

Web firmy nefunguje a je na něm jen oznámení, že "server prochází údržbou".