Ruský premiér Vladimir Putin ve čtvrtek vystoupil v přímém televizním přenosu v debatě se spoluobčany. Ta se sice v ruském éteru posledních deset let děla každoročně, ale letošní debata následovala po nebývalé vlně protestů proti falšování parlamentních voleb.

Během několikahodinového vystoupení Putin překvapil především svým tvrzením o Američanech. Obvinil je, že do říjnové operace k dopadení svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího zapojily své zvláštní jednotky. Pentagon označil Putinovo prohlášení za směšné.

Podle mluvčího amerického ministra obrany Leona Panetty je úmrtí Kaddáfího velmi dobře veřejně zdokumentováno. "Je jasné, za jakých okolností se vše odehrálo a kdo je za jeho úmrtí zodpovědný," prohlásil mluvčí John Kirby, který doprovází Panettu v Iráku, kde končí mise amerických jednotek. "Neměli jsme na libyjském území žádné americké vojáky. Veškeré operace probíhaly buď ze vzduchu, nebo z moře," dodal Kirby pedle agentury AFP.

Putin ale tvrdí opak. "Letouny, jmenovitě americké, zaútočily na kolonu (Kaddáfího vozidel). Potom vysílačkami prostřednictvím zvláštních sil, které tam neměly co dělat, přivolaly samozvanou libyjskou opozici a její bojovníky, kteří ho zabili bez soudu a vyšetřování," prohlásil.

Demonstrace vítám

Největší část debaty však zaujala vnitropolitická témata. Ruský premiér odpovídal na otázky týkající se průběhu hlasování a výsledků parlamentních voleb a následných protestů.

"Výsledky voleb zcela odrážejí názor veřejnosti (...) Opozice bude vždycky říkat, že hlasování nebylo regulérní. To se stává všude, ve všech zemích," obhajoval Putin v debatě politickou situaci v Rusku.

Protestující, kteří proti výsledkům hlasování demonstrovali v ulicích, dokonce pochválil: "Viděl jsem převážně mladé, aktivní lidi, kteří jasně vyjadřovali svůj názor. Jsem rád, že něco takového vidím." Demonstrace podle něj ukazují, že jeho režim je demokratický.

Kamery budou všude

Aby se Rusko příště vyhnulo podobným protestům, navrhuje jeho premiér a favorizovaný kandidát na prezidenta, aby se do hlasovacích místností během březnových prezidentských voleb umístily kamery, které budou dění přenášet po internetu.

"Máme takových (volebních) okrsků na 90 tisíc. Ať země vidí, co se děje u každé konkrétní urny. Opozice musí získat možnost kontrolovat to, co se děje ve volebních místnostech," prohlásil Putin v přímém přenosu.

Zmanipulované představení

Putinův štáb pravidelně odmítá podezření, že by debata byla pečlivě zrežírovaným představením, ale média pokaždé přinášejí důkazy o opaku.

Vládní strana Jednotné Rusko zvítězila 4. prosince v parlamentních volbách s 49,5 procenta hlasů, což ale znamená zhruba patnáctiprocentní propad oproti poslednímu hlasování.

I přesto Rusko zažilo po oznámení výsledku největší demonstrace od roku 2000, kdy se Putin stal prezidentem. Lidé považují hlasování za zmanipulované a například bývalý prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov požaduje, aby se opakovalo.