Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při nasazení dronů, napsala agentura AP s odvoláním na představitele americké armády. USA po měsících ukrajinského naléhání souhlasily loni v lednu s odesláním 31 těchto strojů. Kyjev tvrdil, že tanky v ceně asi deseti milionů dolarů za kus (zhruba 235 milionů Kč) jsou klíčové pro prolomení ruských linií. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v září na Telegramu oznámil, že Abramsy dorazily na Ukrajinu.

Ale bojiště se mezitím podstatně změnilo, a to hlavně kvůli všudypřítomným průzkumným dronům a nasazení „dronů lovců“ a „dronů zabijáků“, píše AP. Je těžké ochránit tanky, jakmile je jednou drony odhalí. Pak je buď zničí, nebo na ně navedou palbu dalších zbraní. Při ruských útocích bylo ztraceno již pět z 31 amerických tanků.

Očekávaná loňská protiofenziva Ukrajiny uvázla a nasazení Abramsů na bitevním poli se začalo považovat za nezbytný krok k prolomení opevněné ruské obrany. Ukrajina je však nasadila pouze omezeně, navíc kombinované operace v americkém stylu nejsou součástí ukrajinských operací, uvedl představitel Pentagonu. Při nedávném ústupu z Avdijivky, města na východě Ukrajiny, o které se několik měsíců intenzivně bojovalo, bylo několik tanků ztraceno, dodal zástupce Pentagonu.

Rozšíření bezpilotních letounů na ukrajinském bojišti znamená, že „neexistuje žádné otevřené prostranství, které byste mohli jen tak projet bez strachu z odhalení“, řekl novinářům vysoce postavený představitel Pentagonu.

Agresor opět útočil v koloně. Ukrajinci zničili čtyři ruské tanky a dvě bojová vozidla pěchoty

Prozatím byly americké tanky staženy z přední linie a USA budou spolupracovat s Ukrajinci na vypracování nové taktiky, řekl místopředseda sboru náčelníků štábů admirál Christopher Grady i další představitel Pentagonu, který hovořil pod podmínkou anonymity.

„Když se zamyslíte nad tím, jak se boj vyvíjel, tak hromadné nasazení obrněnců v prostředí nasyceném bezpilotními letouny může být riskantní,“ řekl Grady AP tento týden. Zdůraznil, že tanky jsou nadále důležitou zbraní, ale je nutné spolupracovat s Ukrajinci a dalšími partnery a vypracovat nový způsob nasazení tanků.

Agresor opět útočil v koloně. Ukrajinci zničili čtyři ruské tanky a dvě bojová vozidla pěchoty

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist