Maroko požádalo evropské rybářské lodi, které v rámci smlouvy o rybolovu mezi ním a Evropskou unií působí v marockých vodách, aby je opustilo. Podle agentury AFP jde o reakci na středeční hlasování poslanců Evropského parlamentu, kteří prodloužení této smlouvy zablokovali.

"Nebude tolerována žádná rybářská činnost evropských lodí a všechny lodi působící v rámci této smlouvy o rybolovu jsou vyzvány k tomu, aby do dnešní půlnoci opustily národní (marocké) výsostné vody," uvedlo podle AFP marocké ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Ročnímu prodloužení smlouvy, která za kompenzaci 36,1 milionu eur (926,9 milionu Kč) umožňuje asi 120 evropským rybářským lodím působit v marockých vodách, daly státy takzvané sedmadvacítky zelenou 12. července.

Europoslanci ale ve středu prodloužení smlouvy zablokovali kvůli tomu, že z ní nemají prospěch obyvatelé sporného území Západní Sahary, kde většina rybolovu probíhá. Pro prodloužení smlouvy se vyjádřilo 296 poslanců, 326 ale bylo proti a 58 se hlasování zdrželo.

Marocké ministerstvo zahraničí označilo středeční hlasování za "politováníhodný vývoj", který bude mít vážné důsledky pro další spolupráci mezi Marokem a EU v oblasti rybolovu.

Související