Král Muhammad VI. zůstane absolutistickým králem Maroka, i když s menšími pravomocemi než doposud. V pátečním referendu o tom rozhodli obyvatelé této severoafrické země, když jednoznačně podpořili monarchou navrhované změny ústavy.

Těmi se sedmačtyřicetiletý panovník vzdává části svých pravomocí: už nebude například jmenovat premiéra, který napříště vzejde z řad nejsilnější parlamentní strany. I tak ale zůstane moc jasně v královských rukou – nadále bude nejvyšším velitelem armády, duchovním vůdcem marockých muslimů a také šéfem soudnictví. Kromě toho mu zůstává pravomoc vést jednání vlády a rozpustit parlament.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se