Král Muhammad VI. zůstane absolutistickým králem Maroka, i když s menšími pravomocemi než doposud. V pátečním referendu o tom rozhodli obyvatelé této severoafrické země, když jednoznačně podpořili monarchou navrhované změny ústavy.
Těmi se sedmačtyřicetiletý panovník vzdává části svých pravomocí: už nebude například jmenovat premiéra, který napříště vzejde z řad nejsilnější parlamentní strany. I tak ale zůstane moc jasně v královských rukou – nadále bude nejvyšším velitelem armády, duchovním vůdcem marockých muslimů a také šéfem soudnictví. Kromě toho mu zůstává pravomoc vést jednání vlády a rozpustit parlament.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.










