Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg poslal vězněné vůdkyni ukrajinské opozice Juliji Tymošenkové dopis, v němž vyjádřil znepokojení nad jejím zdravotním stavem a zármutek nad způsobem, jakým ukrajinské úřady přistupují k její léčbě. Dopis, který je zároveň gratulací k nedělním narozeninám ukrajinské expremiérky, předal v Kyjevě český velvyslanec Ivan Počuch. O listu v sobotu na svých stránkách informovala strana Vlast, které vězněná expremiérka předsedá.

"Pan ministr chtěl především paní Tymošenkové poblahopřát k narozeninám a popřát jí brzkého uzdravení," řekl uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Kromě dopisu podle něj Tymošenková obdržela také květiny.

V říjnu byla Tymošenková odsouzena k sedmi letům vězení za údajné poškození státu při podpisu plynové smlouvy s Ruskem. Vězněná je od srpna a vazba podle obhájců vážně poškozuje její zdraví.

Trpí pravděpodobně potížemi oběhového systému a stěžuje si na silné bolesti páteře. K zevrubnému vyšetření ji vězeňská správa poslala až minulou středu po důrazných protestech opozice a po výzvě prezidenta Viktora Janukovyče. Výsledky zdravotní kontroly úřady neoznámily, obhájci Tymošenkové považují prohlídku za nedostatečnou.

Schwarzenberg v dopise blahopřeje Tymošenkové k nedělním jedenapadesátinám a potvrzuje svou "neoblomnou solidaritu". Vyjadřuje zároveň znepokojení nad jejím zdravotním stavem a nad způsobem, jakým jí ukrajinské úřady poskytují nezbytnou lékařskou pomoc. Český ministr zahraničí dodává, že Evropa nezapomíná na tíživou situaci, v níž se vůdkyně ukrajinské opozice ocitla.

 

Blahopřání Tymošenkové zaslal rovněž americký velvyslanec v Kyjevě John Tefft, který odsoudil její pronásledování a vyjádřil naději na její brzké osvobození.