Dosluhující slovenská premiérka Iveta Radičová nebude kandidovat v předčasných březnových parlamentních volbách. Své místo ve vedení Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKU-DS), kde zastává funkci místopředsedkyně, dá na povolebním kongresu k dispozici.

Kandidaturu na prezidentku v roce 2014 ale nevyloučila, oznámila to na úterní tiskové konferenci po jednání vedení SDKU-DS.

"Do voleb v roce 2010 jsem vstupovala s heslem Spolu to dokážeme," řekla v úvodu tiskové konference Radičová. Nyní si musí na otázku, zda to spolu dokážeme, odpovědět: "Myslím, že ne."

Radičová se chce postupně stáhnout z vysoké politiky. Prozatím zůstává v křesle místopředsedkyně SDKU-DS, tento post chce ale nabídnout na kongresu strany. Ten se, jak upozorňuje slovenská zpravodajská televize TA3, musí konat do šesti měsíců od parlamentních voleb.

Premiérka také nevyloučila, že by se v roce 2014 mohla ucházet o post hlavy státu. Prohlásila ale, že takové úvahy jsou zatím předčasné, nyní se chce vrátit ke svému civilnímu životu.

Ministr zahraničí a šéf SDKU-DS Mikuláš Dzurinda by kandidaturu Radičové do parlamentu uvítal, ale její rozhodnutí respektuje. Na tiskové konferenci také řekl, že strana se dnes dohodla na primárkách, které se uskuteční 12. listopadu. Z nich má vzejít lídr, který povede SDKU-DS do volebního souboje. Dzurinda o tento post zájem projevil.

Pokud o funkci volebního lídra neprojeví kromě Dzurindy zájem nikdo jiný, stane se jím automaticky šéf SDKU-DS. Termín na podání přihlášek do primárek je druhý listopad.

Radičová také krátce připomněla, co se jejímu kabinetu podařilo učinit a že usilovala o povznesení politické kultury v zemi. Dodala mimo jiné, že chod státu zlevnil o devět procent ročně a že se podařily zavést elektronické aukce a zveřejňování smluv na internetu.

Osudný záchranný balíček

Kabinet Radičové padl v polovině října, kdy parlament neschválil záchranný fond eurozóny (EFSF). Hlasování totiž vláda spojila s vyslovením důvěry. Eurofond poslanci schválili o několik dní později při opakované volbě za podpory opozičních socialistů, kteří souhlas podmínili předčasnými volbami.

Pád vlády následně vyvolal vnitropolitickou krizi, kdy nebylo jasné, kdo v křesle ministerského předsedy do předčasných voleb zemi dovede. Poslanci proto schválili dodatek k ústavě, který Radičové umožní setrvat v premiérském křesle až do voleb.

Radičová byla před loňskými volbami lídrem SDKU-DS, tedy uchazečkou o funkci premiérky. Dzurinda, někdejší dvojnásobný ministerský předseda, se této pozice vzdal kvůli obviněním ze sporného financování strany a do parlamentu nekandidoval.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist