Dosluhující slovenská premiérka Iveta Radičová nebude kandidovat v předčasných březnových parlamentních volbách. Své místo ve vedení Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKU-DS), kde zastává funkci místopředsedkyně, dá na povolebním kongresu k dispozici.
Kandidaturu na prezidentku v roce 2014 ale nevyloučila, oznámila to na úterní tiskové konferenci po jednání vedení SDKU-DS.
"Do voleb v roce 2010 jsem vstupovala s heslem Spolu to dokážeme," řekla v úvodu tiskové konference Radičová. Nyní si musí na otázku, zda to spolu dokážeme, odpovědět: "Myslím, že ne."
Radičová se chce postupně stáhnout z vysoké politiky. Prozatím zůstává v křesle místopředsedkyně SDKU-DS, tento post chce ale nabídnout na kongresu strany. Ten se, jak upozorňuje slovenská zpravodajská televize TA3, musí konat do šesti měsíců od parlamentních voleb.
Premiérka také nevyloučila, že by se v roce 2014 mohla ucházet o post hlavy státu. Prohlásila ale, že takové úvahy jsou zatím předčasné, nyní se chce vrátit ke svému civilnímu životu.
Ministr zahraničí a šéf SDKU-DS Mikuláš Dzurinda by kandidaturu Radičové do parlamentu uvítal, ale její rozhodnutí respektuje. Na tiskové konferenci také řekl, že strana se dnes dohodla na primárkách, které se uskuteční 12. listopadu. Z nich má vzejít lídr, který povede SDKU-DS do volebního souboje. Dzurinda o tento post zájem projevil.
Slovenská krize: Co bude s Radičovou? - čtěte ZDE
Obliba Roberta Fica roste. S dnešní podporou voličů by si sestavil vládu sám - čtěte ZDE
Radičová také krátce připomněla, co se jejímu kabinetu podařilo učinit a že usilovala o povznesení politické kultury v zemi. Dodala mimo jiné, že chod státu zlevnil o devět procent ročně a že se podařily zavést elektronické aukce a zveřejňování smluv na internetu.
Osudný záchranný balíček
Kabinet Radičové padl v polovině října, kdy parlament neschválil záchranný fond eurozóny (EFSF). Hlasování totiž vláda spojila s vyslovením důvěry. Eurofond poslanci schválili o několik dní později při opakované volbě za podpory opozičních socialistů, kteří souhlas podmínili předčasnými volbami.
Pád vlády následně vyvolal vnitropolitickou krizi, kdy nebylo jasné, kdo v křesle ministerského předsedy do předčasných voleb zemi dovede. Poslanci proto schválili dodatek k ústavě, který Radičové umožní setrvat v premiérském křesle až do voleb.
Radičová byla před loňskými volbami lídrem SDKU-DS, tedy uchazečkou o funkci premiérky. Dzurinda, někdejší dvojnásobný ministerský předseda, se této pozice vzdal kvůli obviněním ze sporného financování strany a do parlamentu nekandidoval.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist