Černý scénář lékařského protestu, který před rokem hrozil i Česku, se nakonec naplní v sousednm Slovensku. Vláda nedosáhla kompromisu s lékařskými odbory, zhruba dva tisíce lékařů podalo v protestu výpověď a vláda vyhlásila s platností od úterý nouzový stav.

Na jeho základě bude moci vedení 15 nemocnic nařídit zdravotníkům, aby nastoupili do práce.

Ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik novinářům řekl, že povinný nástup do zaměstnání se dotkne pouze desítek lékařů. Stát tak podle něj dokáže zajistit péči o pacienty ve všech 96 nemocnicích.

Situace ve slovenském zdravotnictví se vyhrotila, když necelá třetina nemocničních lékařů podala výpovědi a jednání mezi vládou a lékařskými odbory ztroskotala zejména v otázce zvýšení platů.

"Mrzí mně, že odboráři to dohnali do krajnosti a vláda musela vyhlásit nouzový stav," řekl Uhliarik. Mimořádná opatření, první svého druhu v novodobé historii země, mohou podle zákona trvat nejdéle 90 dnů.

Do nouzového stavu vláda zahrnula také největší nemocnice v Bratislavě a Košicích, jakož i další zdravotnická zařízení po celé zemi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist