Nepřehlednost v čele s velkými favority. Tak by se v několika slovech daly charakterizovat parlamentní volby v Egyptě, které právě začínají. Po pádu režimu dlouholetého vládce Husního Mubáraka to jsou vůbec první volby po takřka třiceti letech.

Ve volbách kandiduje více než padesát politických stran, které představují na šest tisíc uchazečů o post zákonodárce.

Volby ale neproběhnou najednou, zástupci budou voleni ve třech fázích. Konečné výsledky by měly být známy až 13. ledna. 

První ze zhruba 58 milionů oprávněných voličů si vyberou zástupce horní i dolní komory parlamentu, Lidového shromáždění a Poradní rady už v pondělí - konkrétně v devíti provinciích včetně Káhiry, Port Saídu a Alexandrie. Další části Egypta budou hlasovat 14. prosince nebo 3. ledna.

Do Lidového shromáždění se volí 498 zákonodárců na pět let, do Poradní rady 270 členů se šestiletým mandátem. Za favorita je považována koalice Demokratické spojenectví vedená Stranou svobody a spravedlnosti (FJP), kterou letos založilo fundamentalistické Muslimské bratrstvo.

V parlamentu by podle předpopvědí měly zasednout ještě liberálně-levicová koalice Egyptský blok na čele s Národním sdružením pro změnu, blok salafistických stran Islamistické spojenectví vedený stranou Núr (Světlo), levicová Koalice socialistických sil a centristická Strana středu (Vasat).

I přes konání dlouho očekávaných voleb Egypt nyní řeší především situaci okolo rostoucích nepokojů. Demonstranti před více než týdnem znovu obsadili káhirské náměstí Tahrír a po armádním velení země požadují urychlené předání moci do rukou civilní vlády.

Obsazený Tahrír

Obávají se totiž chystané změny v ústavě, která by Nejvyšší radě ozbrojených sil (SCAF) zaručovala zachování rozsáhlých pravomocí. Protesty hned první víkend tvrdě potlačili členové bezpečnostních složek a po třech dnech zdravotníci hlásili přes třicet obětí a další tisícovku raněných.

Policisté a vojáci proti demonstrantům útočícím kameny a zápalnými láhvemi použili kromě slzného plynu i gumové projektily a obušky. Jak podotkla stanice Al-Džazíra, mnoho zraněných bylo zasaženo do hlavy. Protestující nicméně ohlásili, že se z jindy rušné dopravní křižovatky nehnou, dokud SCAF neodstoupí. A to i přesto, že armádní kabinet už demisi podal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist