Pokud dojde k útoku ze strany Izraele nebo Spojených států má Írán v plánu napadnout systém protiraketové obrany, který USA a další země NATO budují v Evropě. Íránské agentuře Mehr to v sobotu oznámil velitel vzdušných sil íránských revolučních gard Amír Alí Hadžizáde.  "Novou obrannou strategií" chce Teherán reagovat na údajné hrozby útokem.

Do roku 2020 chtějí Američané vybudovat rozsáhlý protiraketový systém na obranu svých evropských spojenců. Jeho prvky mají být rozmístěny v širokém pásu od Baltu až k Černému a Středozemnímu moři, první součásti systému mají být do roku 2015 instalovány v Polsku, Rumunsku, Španělsku a Turecku. Důvodem budování protiraketového štítu je obrana před íránskými balistickými raketami.

Podle íránského generála bude Teherán "na hrozbu reagovat hrozbou," nikoli pouhou obranou. Pokud Spojené státy nebo Izrael zaútočí, odpoví Írán napadením protiraketových stanovišť v Turecku, řekl Hadžizáde íránské agentuře.

Proti budování protiraketového systému se v minulých dnech důrazně ohradilo i Rusko, které se od loňska marně snaží dohodnout se s velením NATO na účasti v projektu. Ruský prezident Dmitrij Medveděv oznámil sérii protiopatření, jimiž chce Moskva na vybudování štítu bez ruské účasti reagovat. Kromě posílení radarových kontrolních systémů má být součástí ruské odpovědi i rozmístění protiraket Iskander v blízkosti východních hranic NATO.