Soud v Londýně zamítl odvolání Juliana Assange proti původnímu rozhodnutí o vydání do Švédska z února. Zakladatel serveru WikiLeaks je ve švédském království obviněn dvěma ženami ze sexuálního obtěžování a odmítnutí použití kondomu při pohlavním styku.

Stejně jako při posledním rozsudku, i nyní se očekává, že se Assangeho tým znovu odvolá. Tentokrát k Nejvyššímu soudu.

Assange má nyní čtrnáct dní na odvolání proti rozhodnutí. Pokud ale bude zamítnuto, mohl by být do deseti dní vydán do rukou Švédů, píše list Guardian.

Čtyřicetiletý Australan v roce 2006 začal na svém serveru zveřejňovat tisíce tajných depeší, které odhalovaly diplomatické styky vrcholných představitelů světových mocností i mučící praktiky na vojenské základně Guantánamo.

Minulý rok ho ale dvě Švédky obvinily ze sexuálního obtěžování a odmítnutí použít při pohlavním styku kondom, ke kterému mělo dojít během jeho srpnové cesty.

To Assange odmítá s tím, že jde jen o mstu ze strany Američanů - další sérii tajných dokumentů totiž zveřejnil jen pár dní před tím. Očekává prý, že jakmile se dostane do Švédska, bude následně vydán právě americké straně.

Na základě evropského zatykače byl Assange zadržen minulý rok v prosinci v Londýně, kde se sám policii vydal. Po složení kauce, která se pohybovala ve stovkách tisíc liber, byl umístěn do domácího vězení, do venkovského domu svého přítele.