Mezinárodní teroristická síť Al-Káida chystala na londýnském letišti Heathrow atentát, který měl být stejný jako útoky unesenými letadly proti cílům ve Spojených státech z 11. září 2001. Její zatčený představitel také tvrdil, že umístila v Evropě jadernou bombu.

Vyplývá to z tajných záznamů Pentagonu, které se vztahují k výslechům vězňů na základně Guantánamo. Na 750 dokumentů zveřejnil v neděli server WikiLeaks.

Údajně třetí nejvýznamnější muž Al-Káidy a "mozek" atentátů na Světové obchodní centrum Chalíd Šajch Muhammad vytvořil v roce 2002 dvě buňky, jejichž úkolem bylo připravit stejný útok v Británii. Plánovalo se, že sebevražední islamisté unesou letadlo krátce po jeho vzletu z Londýna a zřítí se s ním na některý z terminálu letiště Heathrow.

Jaderná bomba

Pákistánec Chalíd Šajch Muhammad podle dokumentů řekl vyšetřovatelům americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), že plán útoku v Británii několikrát projednávalo nejvyšší vedení Al-Káidy. Někteří jeho členové podle něj navrhovali nasadit členy Al-Káidy mezi pozemní zaměstnance londýnského letiště, které patří k nejvýznamnějším v Evropě i na světě.

Podle jiného dokumentu, který si vybral ke zveřejnění britský deník Daily Telegraph, Chalíd Šajch Muhammad tvrdil vyšetřovatelům, že Al-Káida ukryla v Evropě jadernou bombu, kterou byla připravena použít, pokud by byl dopaden či zabit šéf Al-Káidy Usama bin Ládin.

Nevinní a nezletilí vězni

Chalíd Šajch Muhammad byl zatčen v Pákistánu v roce 2003 a je držen na americké základně na Guantánamu, kde pobývá s dalšími asi 171 zahraničními vězni podezřelými z terorismu. Der Spiegel poznamenal, že výpovědi vězňů z Guantánama musejí být brány s rezervou, protože mohly být výsledkem mučení. Pákistánec byl prý v prvním měsíci po zatčení ponořován pod vodu, aby se u něj vyvolal pocit tonutí s cílem vyvolat u něj strach a sdílnost.

 

Z nově zveřejněných tajných dokumentů Pentagonu také vyplynulo, že Američané na Guantánamu skutečně zavřeli stovky osob, které byly nevinné, nebo představovaly jen malé nebezpečí. Podle listu Le Monde se zde ocitlo i mnoho nezletilých Afghánců, kteří přitom neměli nic společného s radikálním hnutím Taliban.

Americká vláda podle AFP vyjádřila lítost nad "nešťastným" zveřejněním těchto dokumentů. Ujistila, že se v rámci boje proti mezinárodnímu terorismu snažila dělat vše co nejlépe.