Alexandr Vondra "je největším spojencem Spojených států na české politické scéně". Tak hodnotila současného českého ministra obrany diplomatická depeše americké ambasády v Praze z března 2009, kdy Vondra v kabinetu Mirka Topolánka zastával pozici ministra pro evropské záležitosti.
Depeše patří mezi tisíce amerických diplomatických dokumentů, které minulý týden zveřejnil server WikiLeaks.
"Češi od roku 1989 významně přispěli k bezpečnosti, demokracii a svobodě na celém světě. Vondra, který za tu dobu byl v několika vedoucích pozicích, byl odpovědný za mnoho těchto příspěvků," hodnotila člena vlády depeše podepsaná chargée d'affaires Mary Thompsonovou-Jonesovou, která tehdy americkou ambasádu vedla.
Vondra je podle depeše "oddaným obhájcem" transatlantické orientace v české zahraniční a bezpečnostní politice.
"Bude důležité podporovat ho (Vondru) a jeho stejně smýšlející spojence v době, kdy Česká republika prochází obdobím nestability," píše Thompsonová-Jonesová.V textu depeše předtím několikrát připomněla, že Topolánkovu vládu čekalo krátce po odeslání dokumentu hlasování o nedůvěře. V něm se opozici podařilo kabinet svrhnout.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist