Početný vládnoucí klan Saúdské Arábie a asi sto zahraničních představitelů se zúčastnilo úterního pohřbu korunního prince Sultána ibn Abdal Azíze Saúda. Modlitba před rakví mrtvého se konala v rijádské mešitě imáma Turkího bin Abdalláha. Princ Sultán zemřel v sobotu podle agentury Reuters na rakovinu tlustého střeva.
Sedmaosmdesátiletý král Abdalláh, který se ještě zotavuje z nedávné operace zad, u rakve seděl s rouškou na obličeji. Mrtvý byl po velmi krátkém obřadu vynesen z mešity a bude uložen na nedalekém hřbitově, kde jsou pohřbeni další členové klanu Saúdů. Podle zvyku vahábitů budou do hrobu ostatky uloženy jenom v rubáši.
Smrt korunního prince podle agentur otevřela dveře k možnému generačnímu posunu ve vedení země. Saúdská Arábie je největším světovým exportérem ropy a má hluboký vliv na muslimský svět díky postavení strážce dvou nejvýznamnějších islámských svatých míst Mekky a Mediny.
Nástupce prince Sultána, který se oficiálně narodil 5. ledna 1928 (podle západních diplomatů však už v roce 1924), nebyl dosud jmenován, takže tato pozice zůstává poprvé v historii Saúdské Arábie neobsazená. Všeobecně se předpokládá, že král Abdalláh jmenuje korunním princem a svým budoucím nástupcem dlouholetého ministra vnitra osmasedmdesátiletého prince Najífa ibn Abdal Azíze Saúda.
Zesnulý zastával také post ministra obrany, jmenování jeho nástupce je dalším očekávaným zásadním rozhodnutím. Ministr obrany je v království klíčovou osobou určující zahraniční i bezpečnostní politiku.
Jako o možném kandidátovi se hovoří o synovi zesnulého korunního prince Chálidovi bin Sultánovi. Chálid velel saúdskoarabským jednotkám za války v Perském zálivu v roce 1991 a byl deset let náměstkem ministra obrany. Dalším, kdo připadá v úvahu, je podle agentury Reuters rijádský guvernér princ Salmán. V hierarchii Saúdů stojí hned za princem Najífem.
Pohřeb saúdskoarabského korunního prince
Obřadu za mrtvého se zúčastnili za zahraničí například pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí, malajsijský premiér Najib Abdul Razak, šéf egyptské vojenské rady maršál Husajn Tantáví, afghánský prezident Hamíd Karzáí a také prezident Súdánu Umar Bašír.
Mnozí státníci do Rijádu teprve přijedou, aby králi Abdalláhovi projevili soustrast. Bude mezi nimi například americký viceprezident Joe Biden. Přes napětí, které panuje mezi Rijádem a Teheránem, vyslal Írán na pohřeb svého ministra zahraničí Alího Akabara Sálehího. Syrský prezident Bašár Asad zaslal "jménem syrského lidu" králi Abdalláhovi soustrast a na pohřeb vyslal strýce Rifáta Asada.
Pohřeb saúdskoarabského korunního prince
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist