Spojené státy obvinily íránské vládní představitele z pokusu o atentát na velvyslance Saúdské Arábie ve Washingtonu Abdula Džubajra. Teherán nařčení odmítá jako vykonstruovaná a varuje destabilizací situace v Perském zálivu.

"Důkazy jsou zdrcující," oznámil z Londýna saúdský princ Turki al-Faisal, který sám dříve působil jako velvyslanec ve Washingtonu. "Jasně prokazují odpovědnost íránské vlády za celou akci."

Atentát byl podle Washingtonu naplánován do takových detailů, že by se dal přirovnat k filmovému scénáři. Američané doufají, že jeho vyzrazení vyvolá nové kolo jednání o sankcích OSN vůči Íránu.

 Spojené státy ve středu vyhlásily sankce proti íránské letecké společnosti Mahan Air, která financovala a zajišťovala přepravu íránských elitních ozbrojených složek Al-Kuds a Hizballáhu po Blízkém východě. Na základě sankcí budou zmraženy americké akcie společnosti Mahan Air a americké firmy s ní nebudou moct obchodovat.

Teherán oznámil, že tato nařčení ohrožují stabilitu v Perském zálivu, kde jsou Saúdská Arábie a Írán největšími mocnostmi a zároveň největšími rivaly. V oblasti je navíc rozmístěna americká armáda.

"Někdo v Íránu za tohle zaplatí," řekl pro televizi ABC americký viceprezident Joe Biden. Washington podle něj pracuje na sankcích proti Íránu a prý "nic není předem vyloučeno".

Mluvčí íránského parlamentu Alí Laridžání prohlásil, že "vykonstruovaná obvinění" mají za cíl odvrátit pozornost od problémů v regionu a poslat muslimské země proti sobě.

"Amerika chce odvrátit pozornost od svých problémů na Blízkém východě, ale Američané nemůžou zastavit vzestup islámského sebevědomí pomocí takových výmluv," řekl Laridžání.

"Jsou to sprosté výroky," řekl Laridžání na otevřeném zasedání parlamentu. "Věříme, že naši sousedé jsou si dobře vědomi, že se Amerika snaží využít této báchorky k tomu, aby zničila naše vztahy se Saúdskou Arábií," dodal.

Americká policie zatkla koncem září 56letého Manssora Arbabsiara, který má americké a íránské občanství. V úterý stanul před soudcem a byl vzat do vazby. Podle amerického ministerstva spravedlnosti se po zatčení přiznal k účasti na chystaném atentátu.

Prý se dal najmout, vyplácet a řídit lidmi, o nichž byl přesvědčen, že jde o vysoce postavené činitele zvláštních jednotek íránských revolučních gard Al-Kuds, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací. Arbabsiarovi hrozí doživotní vězení.

Druhým podezřelým je Gholám Šakurí, kterého se americkým úřadům zatknout nepodařilo. Podle nich je Šakurí členem Al-Kuds a nachází se v Íránu.

Na plán atentátu prý přišli američtí vyšetřovatelé díky policejnímu informátorovi, kterého si chtěl Arbabsiar najmout k vraždě v domnění, že jde o člena mexického drogového kartelu. Nabízel mu údajně za službu 1,5 milionu dolarů (27 milionů korun), přičemž mu poslal na bankovní účet zálohu 100 000 dolarů.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist