Po úspěšném hlasování o schválení evropského záchranného balíčku se o slovo přihlásil Robert Fico, který předložil zajímavou řečnickou otázku. "Kde je Iveta Radičová?" zeptal se. 

Podle něj je "nedůstojné", že se premiérka, která spojila hlasování o eurovalu s vyjádřením důvěry vládě, hlasování nezúčastnila. Při jeho připomínce se Mikuláš Dzurinda jen pousmál. Fico na následném setkání s novináři ještě dodal, že je rád, že se "Slovensko vrátilo na mapu Evropy".

Sledovali jsme dění ve slovenském parlamentu on-line - ZDE

Richard Sulík, který v úterý se svými poslanci z SaS euroval zablokoval, po hlasování nijak nereagoval - psal esemesku. Jak už ale prohlásil dříve, kvůli opakovanému hlasování zvažuje stížnost u Ústavního soudu.

Poslanecké grémium se dohodlo, že ještě během večera odvolají Sulíka z funkce šéfa parlamentu. Zároveň zvolí i jeho nástupce. Pokud se jim nepodaří jednání ukončit do 19. hodiny, když obvykle zasedání poslanců končí, budou v diskuzi pokračovat.

Předčasné volby

Návrh na zkrácené volební období byl přijat už dopoledne, okolo půl páté poslanci schválili i vypsání předčasných voleb, které by se měly konat už v březnu. 

Překvapivě rychle poslanci při opakovaném hlasování přijali i rozšíření pravomocí záchranného fondu eurozóny EFSF. To už v úterý po dramatické diskuzi odmítli poslanci koaliční strany Svoboda a solidarita a dal i tak velkou šanci Směru Roberta Fica, jenž se domluvil na dalším postupu se zbytkem koalice.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se