Obvinění ze zpronevěry čelí bývalá ukrajinská premiérka Julie Tymošenková, která byla v úterý odsouzená k sedmi letům vězení za překročení pravomocí. Podle ukrajinské kontrarozvědky SBU se v polovině 90. let minulého století pokusila zpronevěřit 405 milionů dolarů (7,3 miliardy korun).

Tehdy Tymošenková řídila firmu Jednotné energetické systémy Ukrajiny, která zprostředkovala nákup ruského zemního plynu a zajišťovala jeho přeprodej ukrajinským zákazníkům.

V polovině devadesátých let dohodla Tymošenková kontrakt s Ruskem. Ruskému ministerstvu obrany měla za dodaný plyn zaplatit nikoli hotovými penězi, které obdržela převodem ze státní pokladny, ale dodávkami zboží, konkrétně nábytku a stavebnímu materiálu.

Podle ukrajinské kontrarozvědky měla část státních prostředků převést na soukromá konta. Dluh vůči Rusku pak převedla jako položku do ukrajinského státního rozpočtu.

Na dlužnou částku Rusko oficiálně upozornilo Ukrajinu letos v létě. Zvláštní dopis spustil vyšetřování a nakonec i dnešní obvinění. Ukrajina údajný dluh dodnes nevyrovnala a současný premiér Mykola Azarov uvedl, že ho jeho vláda neuznává a nezaplatí.

Julie Tymošenková obvinění odmítá jako absurdní politický útok prezidenta Viktora Janukovyče. Spolu s ní je obviněn i bývalý ukrajinský premiér z poloviny 90. let Pavlo Lazarenko. Ten byl v srpnu 2006 odsouzen za praní špinavých peněz a vyděračství ve Spojených státech a v současné době si odbývá trest v sanfranciském vězení.

Kauza souvisí s vězněním expremiérky, která byla v úterý odsouzena za předražený nákup ruského zemního plynu v roce 2009. Za běžných okolností by byl patnáct let starý případ ruského dluhu promlčen. Odsouzením Tymošenkové ale podle ukrajinských zákonů promlčecí doba propadá a začíná běžet od začátku.