V úterý večer izraelský premiér Netanjahu na Twitteru oznámil: "Podařilo se nám ukončit náročná jednání s Hamásem o propuštění Gilada Šalita. Za několik dní se vrátí domů."

Po pěti letech v zajetí Hamásu a několika pokusech o vydání se Gilad Šalit snad opravdu vrátí zpět do Izraele, výměnou za přibližně tisíc palestinských vězňů.

"Tohle všechno pro nás skončí až v momentu, kdy uvidíme Gilada jak se vrací domů a sestupuje po schodech do našeho domu. Potom budeme moci říct, že kruh se uzavřel," uvedl pro CNN Noam Šalit, vězňův otec.

Není divu, že definitivní jistoty nabyde teprve ve chvíli, kdy uvidí syna na vlastní oči. Během pěti let, kdy byl Šalit vězňěný v pásmu Gazy, Izraelci podnikli několik pokusů, aby vězně zachránili, respektive vyměnili.

Šalitovi bylo 19 let, když byl v červnu roku 2006 zajat na jižní hranici pásma Gazy několika palestinskými vojáky, kteří se do Izraele infiltrovali podzemním tunelem. Bylo to první zajetí izraelského vojáka od roku 1994.

Izrael reagoval blokádou pásma Gazy

Izraelci tehdy ihned podnikli záchranou akci, následně započali diplomatická jednání. Původně požadavek na výměnu Šalita za tisíc vězněných Palestinců odmítali.

Následující pokusy o možnou výměnu ztroskotaly vždy na sporech o seznamy vězňů, které Hamas žádal vydat. Izrael po vojákově únosu vyhlásil přísnou blokádu pásma Gazy, kterou dodnes plně neuvolnil.

Téma dohody o jeho vydání je v Izraeli dlouhodobě velmi živé a citlivé. Téměř 70 procent Izraelců se domnívá, že by měl Izrael na podmínky Hamasu přistoupit. Avšak přes 20 procent je toho názoru, že přijetí těchto podmínek ohrozí zbytek národa, protože se na svobodu dostanou teroristé.

 

Netanjahu na Twitteru dodal, že dohoda byla předběžně uzavřena už minulý čtvrtek, formálně ji obě strany podepsaly v úterý večer. Izraelský kabinet později schválil výměnu Shalita za Palestince v poměru 26 ku 3.

Exilový vůdce Hamásu Chálid Mišál poté ze syrského Damašku dohodu potvrdil. Upřesnil, že výměnou očekává návrat 1027 Palestinců a to ve dvou etapách.