Koaliční vláda Ivety Radičové se rozpadla. Slovensko je posledním státem, který blokuje posílení pravomocí záchranného fondu eurozóny (EFSF), a Richard Sulík se svou stranou Svoboda a solidarita nehodlá ustoupit.
Právě kvůli neshodě uvnitř koalice navrhla Radičová spojit dnešní hlasování s vyslovením důvěry vládě. Nakonec její vládu podpořilo jen 55 poslanců ze 150. To znamená, že pravicový kabinet Radičové končí. Poslance neobměkčila ani poslední řeč Radičové krátce před hlasováním.
Dění na Slovensku bedlivě sledovala celá Evropa i zámořská média. Přímo v parlamentu jsou novináři z britského Guardianu i amerického New York Times či Washington Post. Japonská televizní stanice NHK dokonce přenášela jednání živě.
Sledujte aktuální dění na Slovensku v naší on-line reportáži.
On-line reportáž
Bývalý slovenský premiér Robert Fico pranýřoval rozhádanost vládní koalice. Zdůraznil, že jeho Směr je proti pravicovému kabinetu, ale podporuje schválení navýšení peněz pro euroval.
Premiérka Iveta Radičová se před hlasováním necítí ve své kůži. Apeluje na poslance, aby podpořili vládu kvůli navýšení eurovalu. Prý v Portugalsku čekají na peníze, které mohou Slováci zablokovat.
"Mrzí mě, že vláda je ve stávce," uvedl v rozpravě šéf vládního KDH Ján Figeĺ. Stále věří v úspěšný kompromis.
Předseda Evropské komise Jose Manuel Barroso na konferenci v nizozemském Haagu vyzval Slovensko, aby schválilo navýšení eurovalu. "Je to v zájmu Evropy a v zájmu Slovenska," citoval Barrosa na svém webu deník Wall Street Journal.
"Když je solidarita dobře nastavená, vyplatí se," citoval holandské deníky Ján Figeľ z koaliční strany Křesťanskodemokratické hnutí (KDH). Rebulující koaliční straně SaS vyčítal, že chce patřit mezi strany krajní pravice, které v Evropě hlasovaly proti eurovalu.
Šéf klubu koaliční maďarsko-slovenské Strany spolupráce László Solymos vyzval SaS, aby sa zachovala odpovědně. Útěk z hlasování podle něj nic nevyřeší. "My v klubu podpoříme vládu Ivety Radičové."
Slovensko rozhoduje o záchranném fondu EU. Radičové se rozpadá koalice pod rukama
Předseda schůze Pavol Hrušovský se zeptal poslanců, jestli souhlasí s tím, aby se o eurovalu jednalo i po 19. hodině, kdy parlament standardně končí rokování. Politici souhlasili a očekává se, že rozprava může trvat až do půlnoci. Hned po rozpravě se má hlasovat.
Rada ministrů zahraničních věcí EU je ohledně hlasování o eurovalu na Slovensku optimistická. "Věřím, že slovenská politická reprezentace potvrdí společnou odpovědnost a závazky vůči společné měně a vůči Evropské unii," řekl předseda Rady, polský ministr zahraničí Mikolaj Dowgielewicz.
Poslanec za SNS Rafael Rafaj prohlásil, že kdo bude hlasovat pro euroval, zabrání zániku eura. Koaliční poslance zaskočil, když zmínil, že čte Financial Times.
Ministr obrany Ľubomír Galko z rebelující SaS kritizoval koaliční partnery za to, že spojili hlasování o eurovalu s vyslovením důvěry vládě. "Vláda dnes pravděpodobně skončí. Skončí unikátním způsobem. Skončí po hlasování, které je v rozporu s programovým prohlášením vlády," řekl Galko.
Koaliční poslanec za křesťanské demokraty Július Brocka řekl, že tvrdošíjnost SaS způsobuje rozpad vlády. Připomenul, že v pondělí euroval schválila Malta a že by totéž měli udělat Slováci.
"Evropští politici nejsou jediní, kteří netrpělivě čekají, jak se slovenský parlament rozhodne. Investorům z rostoucí nejistoty už šedivějí vlasy. Tento okamžik bude určovat směr trhů po zbytek týdne. Bez schválení reformy optimismus na trzích nevydrží. Investoři do reformy vkládají všechny svoje (plané) naděje. Pokud reforma neprojde, akciové trhy zařadí zpátečku," píše ve svém komentáři Markéta Šichtařová z Next Finance.
"Ta debata je zvláštní. Nikdo neustupuje ze svých pozic. Nerozumím, proč trvá tak dlouho," sdělila pro deník SME berlínská korespondentka britského listu The Guardian Hellen Piddová.
SaS se zachová vůči občanům Slovenska čestně a fér, a to i za cenu ztráty vládních či parlamentních funkcí. V souvislosti s odmítnutím posilnění eurovalu a souvisejícího pádu vlády to dnes v parlamentní rozpravě prohlásil ministr obrany a místopředseda SaS Ľubomír Galko. "Takové lepidlo, které by se přilepilo k ministerským stoličkám tak, abychom zradili svoje přesvědčení a ideály, ještě nikdo nevymyslel. Nechceme ta křesla za takovouto cenu," zdůraznil Galko.
"Zatím nic nenasvědčuje tomu, že bychom měli změnit názor, takže předpokládám, že nebudeme hlasovat," řekl pro list SME poslanec za SaS Martin Poliačik. Stále však podle něho může přijít nějaký návrh.
"Vládu Ivety Radičové svrhnete vy," vzkázal poslanec za Dzurindovu koaliční SDKÚ Stanislav Janiš svým kolegům z SaS.
Ani Sulík, ani Radičová už delší dobu nejsou v zasedací místnosti.
Do rozpravy se písemně přihlásilo dalších třináct poslanců. Debata již trvá víc jak pět hodin.
„Je úžasné, že tak malá země momentálně brání Evropě v dalším posunu. Pravděpodobně Angela Merkelová a další politici se sem dívají, co se bude dít dál," řekla pro deník SME Helen Piddová z listu The Guardian.
Wall Street Journal na svém webu porovnává data o Slovensku a Řecku. Podle nich dluh Řecka činí 142.8 procent HDP, zatímco Slovenska pouze 41 procent. Veřejný dluh Česka v roce byl 38,7 procent HDP.
Nikdo ze zákonodárců zatím nepožádal o odklad hlasování na zítra.
Lukáš Fila ve svém komentáři pro deník SME napsal: "Rozbití koalice uprostřed zuřící krize, podkopání mezinárodního postavení země a otevření dveří Ficovi se jeví jako nezodpovědné, neli rovnou šílené kroky. Ale ano, každý má právo se držet svého přesvědčení a je představitelné, že někdo euroval považuje za ještě horší věc než všechno výše uvedené.
Ale že ten euroval musí být pro SaS příšerná věc, je zřejmé z toho, že z možností euroval nebo euroval + Fico, což byly nakonec jediné myslitelné výsledky, si vybrali tu druhou, jen aby jejich svědomí zůstalo čisté."
Nezávislá poslankyně Anna Belousovová kritizuje, že se baví mezi sebou poslanci koalice a opozice. Myslí si, že Evropská unie je nemocná.
Nezávislá poslankyně Anna Belousovová tvrdí, že je pro Evropskou unii, ale ne pro dnešní řešení. "Co je nemocné, to nedokáže přežít, nedokáže fungovat," prohlásila, pravděpodobně na adresu Řecka.
Ve sněmovně sedí jen dvacet poslanců. Ostatní se potulují po chodbách nebo posedávají v bufetu.
Ministr SaS Juraj Miškov se domnívá, že vláda Radičové je nejlepší možností pro Slovensko. Je členem stejné strany jako rebelující šéf parlamentu Richard Sulík.
Debata poslanců připomíná frašku. Ondrej Dostál se zákonodrárců zeptal, zda mají rádi halušky a sex se zvířaty. Pak uvedl, že si nedokáže představit pokračování koalice.
Poslanci by měli o eurovalu hlasovat kolem 22:00. Ministr vnitra Daniel Lipšic si myslí, že vláda padne.
K řečnickému pultíku přistoupila premiérka Iveta Radičová. "Přiznám se, že jsem zvažovala, co mám dodat. Chci poděkoavt všem, kteří věcně diskutovali v zájmu Slovenska," uvedla. "Máme závazek ochránit občany Slovenska maximálně, jak to dokážeme," dodala.
"Zřejmě se budu muset rozloučit," říká poslancům Radičová.
Poslanci zatleskali Radičové za její řeč. Hlasování může začít.
Poslanci nepodpořili vládní návrh na navýšení pěnez pro euroval, tím končí také vláda premiérky Ivety Radičové.
Rebel Richard Sulík uvedl, že zachránil evropským daňovým poplatníkům peníze. "Nejsme pro zachraňování dluhů dalším zadlužováním," uvedl.
Další vývoj bude záviset také na prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, jenž musí vládu podle ústavy odvolat. Ministři a premiérka ale zůstanou v úřadu až do jmenování nového kabinetu. Gašparovič je v současnosti na oficiální návštěvě asijských států.
Šéf opozice Robert Fico tvrdí, že kabinet neunesl odpovědnost za vládnutí. "Vláda způsobila blamáž pro Slovensko," řekl bývalý premiér.
Nyní musí přijít ústavní kroky, řekl Fico. Prezident má povinnost vládu odvolat, zdůraznil. Fico se ale hlásí k navýšení peněz pro euroval.
Slováci rozebírají, proč padl kabinet premiérky Radičové. Za Dzurindovy vlády si starší politici dokázali vše vyříkat, nyní nejsou schopní se dohodnout, zní v parlamentních kuloárech.
"Koaliční partner SaS vyslovil nedůvěru vládě. Co tím dosáhli? ptá se Radičová. Místo stability jsme se vyřadili z eurozóny, pod tohle se zodpovědný premiér nepodepíše," uvedla Radičová.
Radičová chválí ekonomickou situaci Slovenska. Podle ní stát pomáhal státním zaměstnancům víc než jiné evropské země. Radičová také pochválila protikorupční zákony.
Premiérka Iveta Radičová vyzvala Richarda Sulíka, aby se zachoval jako chlap. Odstupte, řekla předsedkyně slovenské vlády.
Lídr maďarské vládní strany Most-Híd Béla Bugár tvrdí, že SaS se nenaučila vládnout. "Chceme zabránit oslabování eura, chceme zajistit podporu eurovalu," řekl Bugár s tím, že budou jednat o podpoře peněz pro záchranný fond EU.
Ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda zdůraznil, že nyní je renomé Slovenska v rukou lídra opozice Roberta Fica.
"Svou míru zodpovědnosti si plně uvědomuju a na rozdíl od jiných tak i konám," uzavřela své vystoupení na tiskové konferenci Radičová.
Končíme on-line zpravodajství o situaci na Slovensku. Děkujeme na pozornost a těšíme se nashledanou u dalšího aktuálního zpravodajství.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist