Japonští lékaři zahájili zdravotní prohlídky dětí z okolí jaderné elektrárny Fukušima, při nichž chtějí odhalit případné problémy se štítnou žlázou. V plánu mají vyšetřit na 360 000 osob mladších 18 let. Informoval o tom v pondělí zpravodajský server BBC. Zařízení ve Fukušimě poškodilo březnové zemětřesení a tsunami, které zde způsobily největší katastrofu od havárie atomové elektrárny v Černobylu.

K prohlídkám dali podnět rodiče poté, co při neoficiálních zdravotních testech byly u deseti ze 130 dětí evakuovaných z blízkosti Fukušimy registrovány změny funkce štítné žlázy. Rodiny se obávají spojitosti abnormalit štítné žlázy s přetrvávající zvýšenou radiací v okolí havarované elektrárny, přičemž poukazují na nárůst onemocnění rakovinou štítné žlázy po černobylské katastrofě v roce 1986.

Při kontrolách krve a moči u vzorku 130 fukušimských dětí, z nichž některým nebyl ani rok, byly podle agentury AFP u jednoho z pacientů naměřeny velmi nízké hodnoty hormonu štítné žlázy a u sedmi byly zjištěny naopak vysoké hodnoty. Dva další pak měli v krvi vysoké koncentrace proteinu tyroglobulinu, pravděpodobně v důsledku poškození štítné žlázy.

Organizátoři namátkových vyšetření nicméně uvedli, že zatím nemohou prokázat souvislost mezi problémy se štítnou žlázou a japonskou nukleární krizí. Je ale známo, že radioaktivní jód se ukládá ve štítné žláze dětí spíš, než je tomu u dospělých. Malým dětem vystaveným radiaci tak hrozí větší nebezpečí, že onemocní.

V neděli byla v rámci plošných zdravotních prohlídek vyšetřena první stovka fukušimských dětí. Výsledky testů, které by měly podstoupit všechny osoby bydlící v okolí elektrárny Fukušima, jimž v okamžiku neštěstí nebylo 18 let, nebudou zveřejňovány. Vyšetřované děti by měly chodit na pravidelné kontroly i v budoucnu.

U lidí, kteří byli jako děti či mladiství vystaveni radioaktivnímu spadu po jaderné katastrofě v Černobylu, bylo odhaleno více než 6000 případů rakoviny štítné žlázy.

Severovýchodní Japonsko letos v březnu postihlo silné zemětřesení a cunami, při nichž byla zničena jaderná elektrárna ve Fukušimě. Přírodní neštěstí si vyžádalo přes 15.000 obětí a asi 400.000 lidí muselo být z oblasti evakuováno. Japonská vláda přiznává, že dekontaminace okolí fukušimské elektrárny potrvá řadu let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist