Více než jeden milion lidí v centrální a západní části Japonska se evakuuje z důvodu tajfunu Roke, který zasáhl ostrov Honšu. Japonská meteorologická agentura předem varovala před silnými dešti, povodněmi a sesuvy půdy.

Na 460 tisíc domácnostem ve městě Nagoja byla nařízena evakuace, uvedl server britské stanice BBC. Část z nich už opustila své domovy, některé museli být převezeni na člunech.

Tajfun si už vyžádal už nejméně čtyři mrtvé. V Nagoji zemřel muž, kterého strhla záplavová vlna na rozvodněné řece. V sousední prefektuře Ehime bylo nalezeno rovněž v řece tělo jiného muže. Další 66letý člověk zahynul, když se na něj zřítila střecha budovy.

Podle místních úřadů je nezvěstný čtyřletý chlapec a 84letý muž. Silný vítr nyní dosahuje rychlosti 144 kilometrů v hodině a očekává se, že by mohl ještě zesílit.

V centrální a západní části japonska podle CNN napršelo na 50 milimetrů srážek za hodinu, v některých oblastech dokonce 450 milimetrů.

Živel se pohybuje rychlostí asi 35 kilometrů v hodině severovýchodním směrem k oblasti Tókai, doprovází ho větry o rychlosti až 216 kilometrů v hodině.

Tajfun by mohl zasáhnout Fukušimu

Tajfun by také mohl zasáhnout prefekturu Fukušima, kde stojí stejnojmenná poškozená atomová elektrárna. Tuto oblast postihlo v březnu velmi silné zemětřesení a následná záplavová vlna tsunami.

Více než 200 vnitrozemských letů bylo zrušeno a řada dálnic a železničních tratí je uzavřena. Automobilka Toyota, která sídlí v Nagoji, z obav o své zaměstnance přerušila práci ve svých továrnách.

V období od července do října zažívá Japonsko každoročně v průměru desítku tajfunů. Ale Roke je již patnáctý tajfun, který v letošním roce ovlivní počasí v Japonsku. Tvrdě udeřil na Japonsko začátkem září tajfun Talas, který si vyžádal stovku mrtvých a pohřešovaných, zejména v západní části země.

Tajfun Roke v Japonsku

Tajfun Roke v Japonsku