Ruská armáda se po samopalech Kalašnikov a ostřelovačských puškách Dragunov pomalu loučí s dalším dávným symbolem, terénními vozy UAZ. Ministerstvo obrany se už poohlíží po nástupci "sovětského džípu", který se vyrábí od roku 1972.
"Dodávky těchto vozů armádě byly v zásadě ukončeny," uvedl v listu Izvestija nejmenovaný zdroj z generálního štábu. Stávající zásoby vystačí do roku 2015, dokdy by vojáci měli najít nástupce. Mezitím jsou možné nákupy jen malého množství upravených verzí původního typu, které výrobce nabízí pod názvem UAZ "Hunter" (Lovec).
Několik aut už dostala výsadková brigáda v Ulan-Ude, kterou v srpnu navštívil severokorejský vůdce Kim Čong-il v rámci schůzky s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. A po Kurilských ostrovech, o něž vede Rusko spor s Japonskem, jezdí pár desítek nových UAZů v barvě khaki s japonskými motory pod kapotou.
Původní typ UAZ-469, po modernizaci v polovině 80. let přejmenovaný na UAZ-3151, se těšil pověsti sice hodně spartánského, ale spolehlivého vozu, schopného vypořádat se s ruskými cestami-necestami. Ruští vojáci mu láskyplně přezdívají "bobík", anebo "kůzle", snad kvůli neustálému poskakování po silnici. Pozdější verze však prý kvůli rozmarům "vylepšené" techniky fungovaly mnohem nevypočitatelněji. Nové motory se také už nespokojí s benzinem o oktanovém čísle 72, ale ten se i v Rusku pomalu přestává vyrábět.
Džíp UAZ 469
Podle expertů by se měla ruská armáda poučit z amerických chyb v Iráku a Afghánistánu, kde hodně vojáků zahynulo ve svých vozech Hummer při výbuších náloží nastražených u silnice, a tak by nový ruský terénní vůz měl být opancéřovaný a vybavený zesíleným rámem, na který by se dal umístit kulomet či granátomet, přičemž by si měl zachovat schopnost přepravovat alespoň 800 kilogramů nákladu.
Rusko zadrželo čínského špiona. Chtěl informace o protivzdušné obraně - čtěte ZDE
Z Putinova nálezu se vyklubal podvod. Takhle se ruský premiér potápěl pro amfory - čtěte ZDE
Vozy UAZ v minulosti zařadila do své výzbroje i československá armáda; v Česku je zvolna nahrazují vozy Land Rover Defender.
Ruské ministerstvo obrany minulý měsíc poprvé odmítlo nákup legendárních samopalů Kalašnikov, jimiž každoročně obnovuje svůj arzenál. Zbraň, která si vydobyla světovou proslulost jednoduchou obsluhou a mimořádnou odolností, je podle ministerstva zastaralá a neodpovídá už potřebám. A zásoby ve skladech prý postačí na příštích 15-20 let. Ale tvůrci zbraně, dvaadevadesátiletému Michailu Kalašnikovovi, raději informaci nesdělili v obavě, že by ji nepřežil. Zbrojovka v Iževsku, která zbraň vyrábí od 40. let minulého století, slibuje představit novou útočnou pušku s lepšími parametry k Novému roku.
Ministerstvo obrany se podle tisku také chystá vyřadit z armádní výzbroje ostřelovačskou pušku vyvinutou na počátku 60. let Jevgenijem Dragunovem. Zbrojovka v Iževsku, kde pracuje i konstruktérův syn Alexej, už vyvinula několik prototypů nové zbraně, a to i v nové, větší ráži. Ale třeba ostřelovači některých speciálních jednotek již používají pušky z dovozu, které prý původní Dragunovovu konstrukci výrazně předčí.
Džíp UAZ 469
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist