Ukrajinský premiér Mykola Azarov v sobotu označil za nemorální hrozbu ze strany Evropské unie, že upustí od podepsání asociační dohody s Ukrajinou, pokud nebude osvobozena představitelka opozice Julija Tymošenková. Ta je nyní v Kyjevě souzena pro podezření ze zneužívání pravomocí.

Eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle v pátek varoval, že odsouzení bývalé ukrajinské premiérky a předsedkyně nejsilnější opoziční strany Tymošenkové podle trestního zákoníku z roku 1962 poškodí vztahy mezi Bruselem a Ukrajinou.

Podle agentury Interfax eurokomisař také řekl, že v takovém případě lze rovněž očekávat komplikace se schvalováním asociační dohody s EU.

"Je nejen nekorektní, ale i nemorální spojovat integraci Ukrajiny do EU s procesem Tymošenkové," řekl v Jaltě na jihu země ukrajinský premiér na okraj mezinárodní konference, na které se předtím vyjadřoval i eurokomisař.

"Pokud půjde někdejší premiérka do vězení na základě trestního zákoníku přijatého v komunistických dobách, vztahy mezi EU a Ukrajinou pravděpodobně nezůstanou stejné," řekl Füle na tiskové konferenci osmého ročníku jaltské konference s názvem Ukrajina a svět: Společné výzvy, společná budoucnost.

 

 

Ukrajina usiluje o uzavření asociační dohody, která je považována za předstupeň statusu kandidátské země EU. Füle v této souvislosti prý prohlásil, že pokud bude Tymošenková podle zmíněných zákonů odsouzena a pokud bude i přesto asociační dohoda podepsána, neexistuje žádná záruka, že dokument všechny členské země ratifikují.

Füle také podle RIA Novosti řekl, že ukrajinský prezident Viktor Janukovyč si je složitosti situace vědom. List Ukrajinskaja Pravda s odvoláním na své zdroje napsal, že ukrajinské úřady se společně s představiteli EU snaží patovou situaci vzniklou kvůli procesu s Tymošenkovou vyřešit.

Jednou z možností by mohla být "dekriminalizace" zmíněného článku trestního zákoníku, podle kterého je bývalá ministerská předsedkyně obžalována.

Tymošenková, která je přes měsíc ve vazbě, čelí obviněním z poškození státu při uzavření kontraktu na dovoz ruského plynu v roce 2009. Další stání v procesu je stanoveno na 27. září.

 

 

Související