Ukrajinská generální prokuratura v pondělí předala soudu případ údajného agenta české špionáže, který letos na jaře rozbouřil hladinu česko-ukrajinských vztahů. Oznámil to ve svém ukrajinském vydání ruský list Kommersant.

Muž označený jako "občan S." se údajně zabýval výzvědnou činností ve prospěch české vojenské rozvědky, kterou podle ukrajinské strany reprezentovali pracovníci českého velvyslanectví plukovník Zdeněk Kubíček a majorka Petra Novotná. Oba čeští občané byli z Ukrajiny vyhoštěni.

Kauza propukla v polovině května, kdy kyjevské ministerstvo zahraničí obvinilo Kubíčka s Novotnou, že po léta prováděli špionáž se zaměřením na ukrajinský zbrojní průmysl. S pomocí dvou ukrajinských placených spolupracovníků údajně získávali informace o vývoji nové ukrajinské letecké a raketové techniky včetně zakázek pro Rusko.

Česká diplomacie na skandál reagovala obviněním, že krok ukrajinských úřadů je odvetou za udělení českého azylu pro ukrajinského exministra, který je na Ukrajině stíhán pro zneužití funkce. Bohdan Danylyšyn, bývalý člen vlády Julije Tymošenkové, dostal v Praze azyl letos v lednu a aktivně se od té doby zapojil do činnosti ukrajinských exilových opozičních struktur.

Na vyhoštění dvou vojenských přidělenců z Kyjeva odpověděla Praha stejným krokem, když vyzvala k odjezdu z Česka dva pracovníky ukrajinské ambasády. Obě strany pak vyjádřily naději, že konflikt je tímto krokem ukončen.

"Občan S.", zaměstnanec kyjevského závodu civilního letectví číslo 420, je obviněn z toho, že plukovníku Kubíčkovi za úplatu předával dokumenty týkající se perspektiv podniku Južmaš a programu vývoje letounů An-70 a An-178 a rovněž dokumentaci o systému aktivní ochrany letadel Adros.

"Odhalena" i ukrajinská majorka

Závod číslo 420 se podle dostupných dokumentů specializuje na opravy a servis letadel typu Antonov a letounů Jak-42. Závod Južmaš (Jižní strojírenský závod A. M. Makarova se sídlem v Dněpropetrovsku) je velký ukrajinský podnik na výrobu raketové a kosmické techniky. Mezi odborníky bývá označován za největší továrnu na výrobu balistických raket na světě.

České diplomaty údajně zajímaly hlavně připravované raketové projekty, které Južmaš vyvíjí pro Rusko. Vojenští přidělenci se také zajímali o utajované materiály týkající se vývoje obrněné techniky a družicové navigace pro tanky. Loni v únoru údajně čeští špioni získali elektronickou verzi dohody o opravách a modernizaci letounů An-32 pro indické ozbrojené síly.

Občan S. je ve vazbě a hrozí mu trest vězení čtyři až osm let. Kromě něj ukrajinské bezpečnostní složky odhalily špionážní činnost "majorky L.", pracovnice ukrajinského ministerstva obrany, která prý od roku 2005 za úplatu českým diplomatům předávala kopie tajných dokumentů o činnosti vědeckých ústavů ukrajinského obranného průmyslu při vývoji nových typů vojenské techniky. O jejím osudu se dnešní zpráva ruského listu nezmiňuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist