Nejméně tři horníci zahynuli při zatopení malého dolu v britském Walesu. Záchranáři stále pátrají po posledním nezvěstném havíři, který uvízl v hloubce asi 90 metrů, uvedl v pátek server BBC.

Při čtvrtečním zatopení dolu nedaleko Swansea voda zablokovala sedm horníků. Ven se krátce poté podařilo vylézt třem, z nichž jeden musel být hospitalizován.

Podle BBC ale muž není v kritickém stavu, jak se původně spekulovalo. Pod zemí zůstali čtyři muži ve věku Garry Jenkins (39), Phillip Hill (45), David Powell (50) a Charles Breslin (62) let.

Poté, co byla potvrzena smrt druhého horníka, záchranář Phil Davies řekl, že rodiny zemřelých horníků a jednoho nezvěstného, jsou v "extrémním žalu".  "Soucítíme s rodinami. Opakuji, že stále pokračuje hledání a záchranné operace. Všichni příslušníci záchranných služeb jsou plně odhodláni pomoci."

Potápěči ze záchranného týmu se při prvním pokusu o záchranu horníků dostali jen do hloubky 30 metrů, pak se museli vrátit, protože zatopená šachta byla plná úlomků.

Záchranáři začali z dolu pumpovat vodu a podařilo se jim bariéru rozbít. V pátek znovu sestoupili do dolu prozkoumat všechny jeho chodby, ale podle nich to potrvá delší dobu. Práci navíc zdržuje, že je nutné místy prokopávat závaly z bláta.

Záchranáři věří v přežití posledního horníka

Ráno záchranáři objevili na dně hlavní šachty prvního mrtvého muže, v průběhu dne našli ještě další dvě těla. Po posledním pohřešovaném horníkovi se pátrá a záchranáři věří, že je šance na jeho přežití.

Pokud se mu podařilo uniknout před vodou do nějaké postranní chodby, mohl se zachránit, neboť v dolu je dýchatelný vzduch a nevytvořily se tu nebezpečně vysoké koncentrace metanu.

 

Se záchranáři je v kontaktu také britský premiér David Cameron, který se vrací do Británie po návštěvě Libye.

 

Podle britských úřadů zahynulo od roku 2006 při důlních neštěstích v Británii šest lidí. Údaj nezahrnuje oběti současného zatopení dolu ve Walesu. Nejhorší neštěstí se stalo v roce 1913, kdy výbuch plynu v uhelném dole v jižním Walesu zabil 439 horníků.

Související