Slovenská premiérka Iveta Radičová v noci na středu v parlamentu podle očekávání přežila pokus opozice o odvolání z funkce.

K návrhu na její sesazení, který předložily strany Směr-SD bývalého premiéra Roberta Fica a populistická Slovenská národní strana, se navzdory napětí v koalici nepřidal žádný vládní poslanec.

Opozice předsedkyni vlády obvinila z neschopnosti při řízení kabinetu a jako například chyb uváděla sporný tendr na pronájem kanceláří pro Daňové ředitelství. Radičovou během více než dvanáctihodinové debaty ve sněmovně podpořili mimo jiné někteří členové vlády.

Odvolání premiérky nepodpořili ani všichni poslanci opozice, někteří totiž v pozdních hodinách v sále chyběli. Celkově se pro odchod Radičové, který by znamenal i pád celé vlády, vyslovilo 69 zákonodárců, pro odvolání však ve 150členném parlamentu bylo zapotřebí 76 hlasů. Koaliční zákonodárci byli proti.

"Předsedkyně vlády Iveta Radičová prokazuje od svého jmenování očividnou neschopnost při řízení vlády a přijímání důležitých ekonomických, sociálních a finančních rozhodnutí. Nedodržuje vlastní veřejná prohlášení a sliby, které předložila ve vážných oblastech, jakými jsou daňová politika, privatizace nebo potírání korupce a klientelismu," zdůvodnili svůj návrh opoziční poslanci.

Dzurinda premiérku podpořil

Jedním z prvních, kteří se postavili za Radičovou, byl její stranický šéf z SDKU-DS Mikuláš Dzurinda. "Jsem si jist, že paní premiérka vyjde z této rozpravy silnější," uvedl. Hned v úvodu debaty premiérku podpořili také předsedové dalších dvou vládních stran.

Opozice odchod šéfky vlády požadovala mimo jiné kvůli spornému tendru Daňového ředitelství na pronájem kanceláří, který vyhrála společnost patřící stranickému kolegovi Radičové, šéfovi okresní organizace SDKU-DS v jihoslovenské Nitře. Daňová správa si pronajala prostory navzdory tomu, že nevládní organizace doporučily soutěž zopakovat.

"Daňový úřad vrhá nehezký stín na koalici, ale kvůli jedné smlouvě tu má padnout vláda. Za vaší éry se kvůli větším kauzám nic nedělo," řekl předseda koaliční strany Svoboda a solidarita na adresu opozičního předáka Fica.

Většinu debaty však poslanci nevěnovali Radičové, ale spíše vzájemnému obviňování z rozhodnutí během působení ve vládě. Současný kabinet pravého středu totiž nahradil po loňských volbách koalici Směru-SD, SNS a strany LS-HZDS, která se už do parlamentu nedostala. Zákonodárci si tak sdělovali své názory na výstavbu silnic, problémy ve zdravotnictví nebo v armádě.

O návrhu na odvolání premiérky se v parlamentu debatovalo v době, kdy koalice čelí krizi kvůli nejednotnosti ohledně zvýšení pravomocí záchranného fondu na pomoc zadluženým zemím eurozóny. Proti jeho schválení je zejména liberální Svoboda a solidarita, někteří politici proto již otevřeně hovoří o rozpadu vlády. Problém se koalici zatím nepodařilo vyřešit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist