Svátkem íd al-fitr vrcholí muslimský postní měsíc ramadán. Muslimové v tu dobu mají ve zvyku navštěvovat hroby svých blízkých. V Sýrii tak v následujících dnech hrozí, že dojde ke znovuvypuknutí protestů proti vládě.
Mnoho příbuzných, jejichž smrt si budou Syřané připomínat, totiž zemřelo právě v posledních pěti měsících, kdy země zažívá protesty.
"Nepropukne žádná radost, dokud je krev mučedníků ještě teplá," uvádí se v prohlášení povstaleckého koordinačního výboru v Dará. Dosud mají pořádkové síly země na svědomí až 2 200 obětí z řad civilního obyvatelstva.
V pondělí navíc zemřeli další tři lidé při raziích namířených proti odpůrcům režimu ve městě Bukamal u hranic s Irákem. V pondělí také syrští vojáci za podpory obrněných vozidel a další techniky pronikli do Hittu, města ležícího v blízkosti severní hranice Libanonu.
Syrská vládní zpravodajská agentura uvedla, že v úterý byl unesen syrský ministr spravedlnosti Adnan Bakúr, když jeho auto přepadla "ozbrojená skupina" sedmi mužů s puškami. Násilné zásahy proti demonstrantům pak zdůvodňuje "bojem proti teroristům".
Obama chce konec syrského tyrana Asada. USA zavedly nové sankce - čtěte ZDE
Zastavte krveprolití, dokud není pozdě, vzkázal do Sýrie saúdkoarabský král - čtěte ZDE
V New Yorku se v pondělí sešli vyslanci u bezpečnostní rady OSN, aby diskutovali o možných rezolucích proti Sýrii. Podle nejmenovaných diplomatických zdrojů bylo setkání poměrně úspěšné, neboť se všech 15 účastníků shodlo na nutnosti přijetí další rezoluce proti režimu Bašára Asada, uvedla televize Al-Džazíra.
Evropská unie mezitím zopakovala krok USA z minulého týdne a zavedla proti Sýrii ropné embargo, které se vztahuje i na benzin a všechny další "ropné produkty".
Ke kritice se přidalo i Rusko
Ke kritice režimu se přidalo i dosud spíše vlažné Rusko, které se vyslovilo pro ukončení nepokojů a zavedení reforem. K sankcím po vzoru USA či EU však nepřistoupilo.
Do sporu se taktéž snaží promlouvat Turecko, které v oblasti dlouhodobě usiluje o posílení své pozice. Dle slov tureckého ministerského předsedy Tayyipa Erdogana by mohl syrský režim čekat stejný osud jako kupříkladu Tunisko, Egypt či Libyi. "Jedinou cestou, jak utišit zbraně, je uposlechnout hlas lidu," prohlásil Erdogan.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist