Miliony lidí bez elektřiny, zatopená města a škody za miliardy dolarů. I přes zeslábnutí hurikánu Irene, ze kterého se stala jen tropická bouře, se východní pobřeží Spojených států a Kanady nadále potýká s rozsáhlými záplavami.

Podle posledních informací si Irene od Severní Karoliny až po Maine zatím vyžádala nejméně 46 obětí. Nyní dál postupuje na sever, řeky ale zaplavují území i ve vnitrozemí.

Během zvýšení hladiny řek a jejich následného vylití z břehů jen v oblastech Rhode Island, Massachusetts, Vermont a New Hampshire přišlo o dodávku elektrického proudu na půl milionu domů a kanceláří. Bez elektřiny je také i zhruba 285 tisíc domů v Kanadě, což celkový počet blackoutů zvyšuje už na 5,5 milionu budov, píše list USA Today.

Už v nedělním prohlášení Barack Obama prohlásil, že k výpadkům vinnou počasí skutečně může docházet. Dodal také, že odklízení následků bude "trvat několik týdnů nebo déle".

Ve státě Connecticut zůstalo bez elektřiny 44 procent všech zákazníků, ve státě Rhode Island pak ještě o 19 procent více. Energetické společnosti upozorňují, že v některých případech bude oprava rozvodných sítí trvat i týden, nebo ještě déle.

Zpožděné vlakové soupravy a přeplněné vagony metra čekaly na miliony Newyorčanů v pondělí, kteří se po odvolané evakuaci vraceli domů a potkávali se s těmi, kteří opět mířili do práce.

 

Obrovské záplavy trápí stát Vermont. I přesto, že se nachází ve vnitrozemí, velká část je pod vodou. Guvernér povodně označil za nejhorší za sto let. Živel si ve státě vedle rozsáhlých materiálních škod vyžádal také tři životy.

Napříč 11 státy celkem zahynulo nejméně 46 lidí. Podle zpráv si Irene vyžádala první oběť také v Kanadě, nad jejíž území dorazila během pondělka, informuje server stanice msnbc.com.

Celkové škody se zatím odhadují na přibližně 13 miliard dolarů. S postupující bouří ale všichni předpokládají, že se částka bude nadále zvyšovat. Stále to je ale mnohem méně, než při ničivém hurikánu Katrina v roce 2005. Tehdy dosáhly škody výše přes 100 miliard dolarů (1,66 bilionu korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist