Hurikán Irene zeslábl a američtí meteorologové z Národního střediska pro hurikány jej překvalifikovali na tropickou bouři. Ta postupuje z New Yorku dál na sever podél východního pobřeží USA.

Přestože rychlost větru klesla pod 100 kilometrů za hodinu, bouře zůstává podle odborníků velmi nebezpečná. Mimo jiné i proto, že uragán rozběsnil mořskou hladinu a například pobřeží New Yorku bičují až třímetrové vlny.

Národní středisko pro hurikány v neděli také varovalo, že v příštích hodinách se mohou v zasažené oblasti vyskytnout tornáda. Bouře by se podél pobřeží měla pohybovat ještě dalších 36 hodin.

Patnáct obětí, miliardové škody

Podle zpravodajské stanice CNN má Irene od pátku na svědomí životy patnácti lidí. Je mezi nimi i jedenáctiletý chlapec, jehož zabil kus stromu, který mu vletěl do pokoje. Nejvíce lidí, šest, zemřelo ve státě Severní Karolina. Čtyři oběti hlásí Virginie, po jedné Florida, Maryland a Connecticut.

Hmotné škody půjdou do miliard dolarů.

Irene na východní pobřeží přinesla kromě vysokého vlnobití a silného větru i mohutné srážky. Ty způsobily, že se řeka Hudson a moře vylily do níže položených míst ostrovů Manhattan a Long Island.

Úřady varovaly, že v některých místech spadne až 50 centimetrů srážek, které mohou způsobit životu nebezpečné bleskové záplavy. V Marylandu je podle agentury AP poškozena hráz na jezeře St. Mary's.

Záplavy už postihly státy od Severní Karolíny po Delaware.

Evakuace byla nařízena více než dvěma milionům lidí z ohrožených pobřežních míst. V New Yorku se týkala 370 tisíc lidí.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se