Texaský guvernér Rick Perry se hodlá ucházet o nominaci republikánů na úřad prezidenta Spojených států. Jak podle agentury AP prohlásil v telekonferenci se svými voliči, věří, že bude vybrán jako protikandidát současného demokratického prezidenta Baracka Obamy. Perry svoji kandidaturu oznámil hodinu před projevem v Charlestonu v Jižní Karolíně, kde má zahájit svoji kampaň.

Perry se tak zařadil po bok dalších republikánských kandidátů, mezi nimiž je dosud zřejmě nejviditelnější bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney. Do boje o Bílý dům má rovněž zájem vstoupit Michelle Bachmannová, bývalý guvernér Minnesoty Tim Pawlenty, podnikatel Herman Cain, bývalý pensylvánský senátor Rick Santorum, kongresman Ron Paul, bývalý guvernér Utahu a velvyslanec v Číně Jon Huntsman a bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich.

Perry má šanci, ukazují průzkumy

Republikánští uchazeči o nominaci v iowském městě Ames měří svoje síly. V nezávazném hlasování se ukáže, jak si kdo stojí. Nejvíce v Iowě mohou získat či ztratit dva uchazeči z Minnesoty, Pawlenty a Bachmannová. Pawlentyho kampaň finančně skomírá a Iowa představuje poslední šanci, jak ji oživit.

Perry, který se hlasování neúčastní, je přijatelný pro různé skupiny republikánských voličů. Šance má i podle průzkumů. V republikánských primárkách by se tak nakonec nejspíš mohlo rozhodovat mezi ním, Romneym a Bachmannovou.

Neúčast v Iowě přitom pro Perryho nepředstavuje problém. Hlasování sice budí značnou pozornost médií, pro vítězství v pozdějších republikánských primárkách ale není určující, tvrdí list The Washington Post. Podle listu výsledky nejsou moc spolehlivé ani co se týče republikánské nominace, ani vítěze samotné prezidentské volby.