Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal nařízení, kterým vstupují v platnost sankce proti Libyi schválené v březnu Radou bezpečnosti OSN.
Podle Moskvy jde o "opatření týkající se uplatňování rezoluce číslo 1973". Důvod, proč přišly pět měsíců po jejím schválení, Kreml nesdělil.
Medveděv zakázal libyjským letadlům vstupovat do ruského vzdušného prostoru a ruskému námořnictvu umožnil provádět kontroly lodí mířících do Libye nebo z ní připlouvajících. Zákaz se netýká strojů s humanitární pomocí a případů nouzového přistání.
Výnos také zakazuje finanční transakce s členy režimu a nejbližším okolí libyjského vůdce.
Rezoluci číslo 1973 o bezletové zóně nad Libyí a dalších "nezbytných opatřeních" na ochranu libyjského lidu před vojsky vůdce Muammara Kaddáfího schválila RB OSN 17. března. Rusko se jako stálý člen RB OSN hlasování zdrželo a mezinárodní koalici v průběhu jejího angažmá v Libyi opakovaně kritizovalo, že svůj mandát překračuje.
Francouzi v Libyi zůstanou do konce
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země patří mezi hlavní tahouny operací, dnes ujistil, že Francie v zemi zůstane do konce mise a její podpora vojenských operací zůstane stejná.
Podle libyjského režimu při útoku Severoatlantické aliance u města Závíja na začátku týdne zemřelo 85 civilistů. NATO tvrdí, že šlo o legitimní cíl. Amnesty International alianci vyzvala, aby věc důkladně vyšetřila.
Svědek: Kaddáfí má podporu, svržení mu zatím nehrozí
Povstalci bojující proti Kaddáfího režimu, trvajícímu 42 let, pomalu na několika frontách postupují k libyjskému hlavnímu městu Tripolisu. Muž zadržený povstalci, který se představil jako člen libyjské zpravodajské služby, dnes uvedl, že Kaddáfí má v Tripolisu podporu asi 70 procent Libyjců. Podporuje ho prý také většina významných kmenů a svržení vlastním lidem mu tak v dohledné době nehrozí.
Libye se snaží vyvrátit zprávu o smrti Kaddáfího syna. Objevil se v televizi - čtěte ZDE
Libyjští povstalci získali od Francie miliony eur. Norsko stáhlo poslední letouny - čtěte ZDE
Bitva je už rozhodnuta a vyhrajeme my, vzkázal Kaddáfí svým stoupencům - čtěte ZDE
Libye: Za použití satelitního telefonu trest smrti
Libyjská vláda mezitím podle státních médií zakázala používat satelitní telefony. Těm, kdo budou tato zařízení bez příslušných dokladů používat, hrozí obvinění ze špionáže pro NATO a trest smrti. Satelitní telefony přitom podle agentury AP používá mnoho Libyjců poté, co vláda na začátku války znemožnila volání z mobilních telefonů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist