Tisíce uprchlíků ze severní Afriky nebylo jediné téma, kterým se během úterka zabýval italský premiér s prezidentem Francie. Na schůzce v Římě Silvio Berlusconi přislíbil účast italských letadel ve vojenské operaci nad Libyí.
Nicolas Sarkozy, jehož země se od samého začátku akce účastní, byl s příslibem spokojený. Rusko se ale prý na žádnou ze stran v libyjském konfliktu nepřidá. Berlusconi upozornil, že to, že se italské letouny budou podílet na operaci neznamená, že půjde o "bombardování", na civilní oblasti prý útočit nebudou. Ohledně výsledku konfliktu v Libyi je prý optimistou, i když dobu jeho trvání prý předvídat nemůže. Britský ministr zahraničí William Hague naopak řekl, že v Libyi je třeba se připravit "na běh na dlouhou trať".
Británie a USA se podle zdrojů Reuters chystají vystupňovat vojenský tlak na Kaddáfího režim. Ve Washingtonu se kvůli jednání o dalším postupu mají sejít ministři obrany těchto zemí a jejich armádní velitelé. Chystá se také další schůzka takzvané kontaktní skupiny k Libyi. Podle mluvčího italského ministerstva zahraničí se setkání uskuteční v Římě 5. května.
Američané do Libye posílají bezpilotní letouny Predator. Útoky teď budou přesnější - čtěte ZDE
Kaddáfího muži opět zaútočili na Misurátu. Při pouličních bojích zemřeli dva novináři - čtěte ZDE
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko nepodpoří další eskalaci občanské války v Libyi. Podpořilo by ale rezoluci, která by předpokládala okamžité ukončení násilí a výzvu oběma stranám k jednání. Rusko se jako jeden ze stálých členů RB OSN zdrželo hlasování o rezoluci povolující použití síly na ochranu libyjského obyvatelstva. Moskva několikrát kritizovala rozsah operací mezinárodní koalice.
A vojenský zásah kritizoval během dne znovu i premiér Vladimir Putin. "Říkali, že Kaddáfího nechtějí zabít. Teď někteří činitelé říkají, ano, snažíme se Kaddáfího zabít," řekl Putin při návštěvě Dánska. "Kdo to dovolil, byl tu nějaký soud? Kdo na sebe vzal právo popravit tohoto muže?," řekl Putin a upozornil, že v Libyi je ničena veškerá infrastruktura. Libye podle místních médií vyzvala Moskvu ke svolání mimořádné schůzky RB OSN.
V Tripolisu byl klid, v Misurátě pokračují boje
Přímo v Libyi boje pokračovaly i v úterý. Jednotky NATO podle povstalců bombardovaly konvoj Kaddáfího sil na cestě do města Nalút jihozápadně od metropole Tripolisu. Libyjská státní agentura JANA informovala, že šlo o útok z válečných lodí, při kterém byl zničen telefonní kabel a přerušeno spojení mezi městy Syrta, Ras Lanúf a Marsá al-Briga.
V Tripolisu byl poklidný den. NATO mezitím odmítlo obvinění, že při pondělním bombardování Kaddáfího komplexu v centru metropole mělo za cíl přímo libyjského vůdce. Libyjská vláda nálet označila za pokus o zabití Kaddáfího.
Z Misuráty ale rebelové ohlásili nové útoky. Podle reportéra agentury AFP vládní síly zaútočily na přístav, zranily africké uprchlíky a donutily humanitární loď, která připlula evakuovat uprchlíky, aby odplula dál na moře. Vládní síly prý útočily také na berberská města na západě země.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist