Americká družice Juno v pátek odstartovala na průzkum magnetického pole největší a patrně nejstarší planety naší sluneční soustavy, jíž je Jupiter. Sonda stráví pět let na cestě k Jupiteru, kolem něhož pak bude asi rok obíhat. Na konci mise se sonda zřítí do atmosféry planety.

Nosná raketa Atlas 5 se sondou Juno se z floridského mysu Canaveral vznesla v 18:25 SELČ.

Jedná se o  zatím nejvzdálenější vesmírnou misi zařízení, které je poháněno sluneční energií. Sondu s třemi solárními panely čeká po odpoutání od nosné rakety pouť daleká 3,2 miliardy kilometrů.

Sonda má zkoumat obsah vody v atmosféře planety a zjistit, zda má Jupiter pevné jádro. Kromě toho bude Juno měřit obrovské magnetické pole kolem pólů planety a tamní silnou radiaci.

 

Jupiter je pátou a největší planetou naší sluneční soustavy. Vešlo by se do něj 318 Zemí. Svrchní atmosféru planety tvoří z 90 procent vodík, zbytek helium. Jupiter nemá pevný povrch, ale není vyloučeno, že má tvrdé jádro.

 

Jupiter je zřejmě první planetou, která se utvořila po vzniku Slunce, takže obsahuje obrovské množství materiálu z počátků sluneční soustavy. Proto je pro vědce tak zajímavý. K Jupiteru nebo jeho měsícům se od 70. let minulého století přiblížilo osm sond.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist