Ženy zahalené v nikábu nebo burce ode dneška nesmí do francouzských ulic, parků, obchodů či na jakékoli jiné veřejné místo. Francie se tak stala první zemí Evropské unie, která vydala všeobecný zákaz nošení muslimských závojů zakrývající obličej.

"Na území Francie (burky) nejsou vítány," řekl v červnu 2009 Nicolas Sarkozy, když francouzská politická scéna možný zákaz projednávala. Podle Sarkozyho jsou tradiční muslimské závoje totiž "znakem zotročení" a ne "náboženským symbolem".

Zákon, který byl schválen minulý rok v říjnu, se ve Francii týká zhruba dvou tisíců žen, píše list Le Monde s tím, že v zemi přitom žije odhadem čtyři až šest milionů muslimů.

Zákaz se ale nevztahuje jen na typické muslimské šátky schovávající tvář, ale například i na kukly či kapuce, přes které není do obličeje vidět. "Tvář reprezentuje osobu, je to váš průkaz. Takže když odmítáte, abych vás mohl vidět, jsem jasnou obětí," uvedl Jacques Myard, jeden z konzervativních poslanců, kteří zákon podporují.

Usáma bin Ládin minulý rok v říjnu nicméně prohlásil, že francouzský zákon by mohl ospravedlnit další poteciální teroristické útoky proti Francii.

Kdo v burce či nikábu na veřejnost přeci jen vyjde, zaplatí pokutu. Policisté sice nemají právo požadovat svlečení závoje, ale mohou proviněné uložit příkaz k zaplacení až 150 eur. Navíc jim bude nařízena účast na kurzu občanské výuky. Mužům, kteří budou ženy k nošení zakrývacích závojů nutit, hrozí rok vězení a pokuta ve výši 30 tisíc. A pokud budou naléhat na mladistvé, budou mohou ve vězení strávit až dva roky a pokuta je dvojnásobná, tedy 60 tisíc eur.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se