Mladá Íránka Amáni Bahrámí, která je oslepená a zohavená kyselinou, na poslední chvíli odpustila Madžídu Mohavedimu, jenž jí poranění způsobil. Ušetřila ho tak stejného utrpení a ztráty zraku, ke kterému byl odsouzen podle islámského práva šaría v duchu zásady "oko za oko, zub za zub". Oznámila to íránská televize. Trest měl být vykonán v neděli.

Teheránský prokurátor íránské agentuře Isna potvrdil, že Bahrámí se svého práva vzdala několik okamžiků před vykonáním rozsudku v teheránské nemocnici, která spadá pod justici. Mohavedimu měl nakapat kyselinu do očí lékař.

Žena agentuře řekla, že o takový rozsudek bojovala sedm let, ale nakonec se rozhodla útočníkovi odpustit, protože verš koránu o zásadě "oko za oko, zub za zub" říká, že je třeba odpouštět.

"Udělala jsem to i pro klid své rodiny a taky pro svou zemi, protože se zdá, že ostatní země sledují, co uděláme," řekla.

Skutečné pozdvižení však vyvolala prohlášením, že celých sedm let plánovala, že v poslední chvíle od výkonu trestu upustí. Popřela tím veškerá dřívější vyjádření, jimiž tvrdě bojovala za trest pro Mohavediho a odmítla četné nabídky na finanční odškodnění od četných organizací na obranu lidských práv, které proti její iniciativě protestovaly.

Nyní tvrdí, že zvratem na poslední chvíle chtěla demaskovat právě lichou snahu podobných organizací, které podle ní ve skutečnosti ničemu nepomůžou.

 

Ačkoli popírá, že by byla doma v Íránu vystavena jakémukoli tlaku, někteří mezinárodní pozorovatelé se domnívají, že v tichosti došlo k intervenci vládnoucího režimu, který se obával negativní publicity v zahraničí.

 

Trpí, nechtěla se vdát

Madžíd Mohavedi se svého činu dopustil v roce 2004. Důvodem bylo, že Amáni, která s ním studovala na univerzitě, odmítla jeho nabídku k sňatku. Žena, jíž je dnes asi 30 let, žije ve Španělsku s invalidní penzí, kterou jí poskytla tamní vláda. Španělští lékaři se jí 17 operacemi marně pokoušeli zrak zachránit.

Rozsudek padl v roce 2008. Žena na jeho vykonání dlouho trvala, a dokonce letos v květnu, kdy měl být uplatněn, do Íránu přiletěla, aby tomu mohla být přítomna. Úřady tehdy bez vysvětlení výkon trestu odložily a žena řekla, že na ni vyvíjely nátlak, aby se svého práva vzdala.

Zákon "oko za oko, zub za zub" se podle agentury AFP v Íránu často uplatňuje v případech vraždy. Rodina oběti musí o uplatnění trestu smrti pro vraha výslovně požádat, výkon trestu je pak ponechán na zvážení soudce.

Druhá žádost o sňatek

Mohavedi, který ještě při příchodu lékaře zasypal ženu sprškou nadávek, se jí po konečném verdiktu vrhnul k nohám a prosil ji znovu o ruku.

"Prosím vezmi si mě, chci být navždy tvým služebníkem," měl říct podle mluvčí německého vydavatelství, které vydalo překlad její knihy. Amáni ho ale odmítla s tím, aby z celé věci nedělal komedii.

Mohavedi se nachází už sedm let ve vězení, ze kterého nevyjde, dokud žena neobdrží odškodné ve výši 150 000 eur. "Toho se skutečně nevzdám, potřebuji ho na lékařskou péči," řekla Amáni podle německé mluvčí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist