U paty ventilačního komína, který se nachází mezi dvěma reaktory fukušimské elektrárny, zjistily měřící přístroje radiaci přesahující deset sievertů za hodinu. Stejně vysoká radiace byla odhalena i v další části téhož komína.

Přímé vystavení tak silnému radioaktivnímu záření na pouhých několik vteřin by znamenalo téměř jistou smrt.

Jak vysoká radiace z těžce poškozené jaderné elektrárny uniká přitom není jasné. Použitý přístroj totiž vyšší hodnotu naměřit nedokáže. Společnost TEPCO, které elektrárna patří, tvrdí, že zjištěná radiace jí nezabrání splnit plán stabilizace reaktorů do ledna. Odborníci ale varovali, že tvrdohlavá snaha dostát termínu by mohla představovat vážné riziko pro pracovníky.

Místa, kde by radioaktivita zabila člověka během několika vteřin:Nebezpečné záření

"Možná se podařilo zabránit nekontrolovanému šíření radiace v elektrárně nebo toto šíření zpomalit, nejde ale o úplné utěsnění. Firma pravděpodobně bude dál nacházet takováto místa s vysokou radiací," upozornil Kendži Sumita, profesor na ósacké univerzitě, který se specializuje na jaderné inženýrství.

"Nemělo by se tak spěchat"

"S rekonstrukčními pracemi v elektrárně ve snaze splnit stanovené termíny a cíle by se proto nemělo spěchat, poněvadž by to mohlo dělníkům ublížit. Překonali jsme bezprostřední krizi a nějaká zdržení by měla být přípustná," dodal profesor Sumita.

 

Pracovníci v atomové elektrárně Fukušima smějí být vystaveni maximální radiaci 250 milisievertů za rok.

Jadernou elektrárnu Fukušima v Japonsku 11. března letošního roku poškodilo zemětřesení a následná přívalová vlna tsunami.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist