Norsko vytvoří nezávislou komisi, která vyhodnotí události kolem bombového útoku a střelby z minulého pátku a navrhne doporučení zaměřená na zdokonalení bezpečnostních sil a zlepšení bezpečnostních opatření.
Oznámil to ve středu norský premiér Jens Stoltenberg. Zdůraznil také, že země se nenechá zastrašit masakry, které označil za "národní tragédii". Reakcí by naopak měla být ještě větší otevřenost a posílení demokracie.
"Je důležité objasnit všechny aspekty teroristického útoku, abychom se mohli poučit z toho, co se stalo," citovala agentura Reuters premiéra. Cílem je podle něj objektivně zjistit, co fungovalo dobře a co méně dobře.
Kvůli údajně pomalému zásahu protiteroristické jednotky na ostrově poblíž Osla, kde Anders Behring Breivik zastřelil téměř sedm desítek účastníků mládežnického tábora, je totiž norská policie terčem kritiky.
Lidé nemohou pochopit, proč měl střelec na vraždění údajně až 90 minut. Policie tvrdí, že rychlejší být nemohla, protože neměla k dispozici vrtulník, ale prý ji nijak nezdržela skutečnost, že se porouchal její člun u ostrova Utöya, protože elitní jednotka přesedla na jiný.
Děti měly prý zavolat samy
Norská média přinášejí nové výpovědi rodičů účastníků kempu na ostrově Utöya. Například otec dvou dospívajících dětí Geir Johnsen řekl, že když policii v pátek tlumočil volání o pomoc vyděšené dcery, žena na ústředně jej odbyla s tím, že děti mají policii "zavolat samy", pokud se na ostrově opravdu něco děje. "Bezútěšný" rozhovor prý trval dvě až tři minuty.
Stoltenberg již dříve slíbil, že až opadne smutek, nechá prověřit reakci policie, stejně jako její vybavení. "Organizační struktura a kapacitní možnosti budou součástí hodnocení," podotkl.
Dovolená, špatný vrtulník a rozbitá loď. Norští policisté dali vrahovi šanci - čtěte ZDE
Selhání špionů: O Breivikovi věděli už od března, teď se stal masovým vrahem - čtěte ZDE
Čeští zpravodajci: Útokům jako v Norsku tajné služby zabrání stěží - čtěte ZDE
"Je to národní tragédie, útok na celý národ," dodal premiér doprovázený představiteli všech norských stran zastoupených v parlamentu. Prohlásil, že stát na sebe vezme náklady pohřbu a smutečních slavností za všechny osoby, které byly při teroristickém útoku zabity. Bombový útok a střelba na ostrově si vyžádaly nejméně 76 lidských životů.
"Nenecháme se těmito útoky zastrašit nebo ohrozit," zdůraznil Stoltenberg na tiskové konferenci. Očekává, že se nyní budou norští občané angažovat v politice spíš více než dosud. "Domnívám se, že výsledkem bude větší zapojení, větší politická aktivita," řekl premiér. Zdůraznil, že i krajní názory jsou legitimní, ale jejich prosazování násilím nikoli.
Pravicový extremista Anders Behring Breivik se přiznal, že v pátek odpálil bombu ve vládní čtvrti v Oslu, která zabila osm lidí, a poté postřílel nejméně 68 lidí na nedalekém ostrově Utöya, především účastníků tábora sociálnědemokratické mládeže.
Smrtící teror v Norsku
Smrtící teror v Norsku
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist