Pondělní první slyšení s atentátníkem Breivikem trvalo 35 minut. Obžalovaný se prohlásil za nevinného a trval na tom, že měl jeho čin upozornit na nebezpečí, kterým jsou pro Evropu muslimové. Zároveň tvrdil, že další dvě buňky mohou pokračovat v násilných akcích.
Soudce vyhověl žádosti policie a uvalil na Breivika osmitýdenní vazbu. Měsíc z toho bude navíc obžalovaný v absolutní izolaci. Nebude smět přijímat návštěvy, ani jakkoliv komunikovat s okolním světem, aby nemohl ovlivňovat vyšetřování.
Méně obětí norského vraha
Norská policie až tři dny po řádění šíleného střelce zveřejnila upřesněné údaje o počtu obětí. Breivik na ostrově Utoya zastřelil 68 lidí, výbuchy v Oslu si vyžádaly osm mrtvých.
Podle britské televize Sky News norští špioni monitorovali počínání norského střelce už od letošního března. Přesto nezabránili jeho pátečnímu řádění. Na seznamu osob, o které se norští špioni zajímali, se měl Breivik dostat poté, co se měl pokusit sehnat nebezpečné chemikálie od polského prodejce.
Aktuální dění okolo případu norského střelce s námi sledujte on-line ZDE
Polská policie vyšetřuje muže z Wroclavi, který byl údajně napojen na Anderse Behringa Breivika a prodal mu chemikálie. Sám střelec se o internetovém obchodě zmiňuje ve svém manifestu a uvádí, že v Polsku koupil některé látky použité k výrobě výbušnin.
Muž nebyl i přes žádost norské strany, kterou odeslala už v pátek, zatčen. Polská agentura pro vnitřní bezpečnost uvedla, že byl jeho obchod s Breivikem legální a muži neměli jiný než obchodní kontakt.
Speciál k útokům norského střelce sledujte ZDE
Po pátečním masakru truchlí celé Norsko, přímo postižen je i královský dvůr. Mezi oběťmi střelce je totiž také nevlastní bratr korunní princezny Mette-Marit. 51letý policista Trond Berntsen byl podle listu Dagbladet zastřelen poté, co chtěl ochránit svého desetiletého syna.
"Ve snaze zachránit svého syna se jej pokusil ukrýt, zatímco sám - neozbrojen - se vrhl na útočníka ve snaze jej odzbojit a byl jím na místě zastřelen. Chlapec přežil," uvedl český velvyslanec Luboš Nový v rozhovoru pro IHNED.cz.
Berntsen se v táboře mladých sociálních demokratů zdržoval soukromě. "Myšlenky princezny jsou s pozůstalými," řekla agentuře NTB mluvčí dvora, která úmrtí v královské rodině oznámila. Berntsen byl synem druhého manžela princezniny matky.
Strhující svědectví dívky z norského ostrova hrůzy: Je konec, teď zemřu - čtěte ZDE
Norský střelec si pochvaloval i názory českého prezidenta. Klaus útoky odsoudil - čtěte ZDE
Chci skončit v nebeském království, tvrdí "lovec marxistů" Breivik na videu - čtěte ZDE
Přehodnocení justičního systému
Policie prý měla k dispozici pouze jeden monitorovací vrtulník, ale ten nebylo možné rychle využít, protože celý příslušný personál měl dovolenou.
Za nachystanou explozi v Oslu a masakr na ostrově Utöya, při kterých celkem zemřelo 93 lidí, Breivikovi hrozí maximálně 21 let vězení. Přestože norská justice nemůže uložit trest smrti, hned po útoku se na internetu objevily názory, že by právě kvůli takovým případům mělo dojít k přehodnocení systému.
Na sociálních sítích se jméno Anders Behring Breivik stalo jedním z nejčastěji používaných. Od pátku také vznikly desítky skupin, které za útoky požadují trest smrti nebo jen vyjadřují svůj nesouhlas s podobným krveprolitím. Existují ale i skupiny, které jeho čin obdivují.
Schizofrenní pohled do mysli vraha: Breivik na internetu zveřejnil rozhovor sám se sebou - čtěte ZDE
Expert: Breivik měl neskutečné množství času, proto zabil tolik lidí - čtěte ZDE
Vyšetřovatelé v Británii mezitím zkoumají možné Breivikovo napojení na místní síť. Jak si totiž útočník poznamenal do svého manifestu krátce před útokem, v roce 2002 se v Londýně sešel s ultrapravicovými extremisty z English Defence League (Liga na obranu Anglie).
Na více než 1500 stránkách se Breivik zmiňuje také o Gordonovi Brownovi, Tonym Blairovi a princi Charlesovi. Právě ti totiž podle něj patří mezi tisíce britských "zrádců", kteří si zaslouží smrt.
Francouzská policie začala prohledávat dům útočníkova otce Jense Breivika. Jens Breivik už o víkendu řekl médiím, že se o činu svého syna dozvěděl na internetu a že byl šokován. Muž, který tráví ve Francii důchod, rovněž prohlásil, že se synem nebyl v kontaktu od roku 1995. Synovi doporučil, že by se měl zabít. Necítí se být otcem muže, který má na svědomí 96 životů.
Smrtící teror v Norsku
On-line reportáž
Centrální úřad pro vyšetřování popřel, že by muž, který je spojovaný s obchodem s chemikáliemi, byl zatčen. Zatím je jen vyslýchán, ale jako "komplic".
V manifestu se Breivik zmiňuje, že svou první rozbušku sestavil z chemických látek zakoupených u polských dodavatelů.
Agentura vnitřní bezpečnosti uvedla, že koupě takových produktů je v Polsku legální.
Polská Agentura vnitřní bezpečnosti uvedla na tiskové konferenci, že zboží, které si Nor Breivik koupil v Polsku, bylo prodáno legálně a kontakt s polským prodejcem chemikálií měl ryze obchodní charakter. Vlastník firmy vystupuje v řízení jako svědek.
U městského soudu skončilo první slyšení s Andersem Behringem Breivikem. I když zhruba půlhodinové jednání o další vazbě už skončilo, rozhodnutí má soud podle agentury Reuters oznámit později během dneška.
Francouzská policie vzala pod ochranu otce norského atentátníka Anderse Behringa Breivika. Agentuře DPA to sdělilo francouzské státní zastupitelství, které zároveň vyvrátilo dřívější zprávy o tom, že by policie v domě Jense Breivika provedla domovní prohlídku.
Dům Jense Breivika střeží policisté, aby zachovali veřejný pořádek. Budova je od víkendu v obležení reportérů a dalších lidí.
Norská policie zatím oficiální cestou nekontaktovala Českou republiku kvůli loňském pobytu Breivika v Praze. Česká a norská policie jsou v kontaktu v rámci běžné mezinárodní spolupráce, řekli dnes ČTK mluvčí policejního prezidia Jan Melša a mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. Bezpečnostní opatření zavedená v pátek v ČR byla dnes podle Melši "omezena na minimum".
Norský střelec sháněl zbraně na masakr v Praze. Sám zabil 93 lidí, dalších 96 zranil
Redaktor Globe and Mail uvedl na twitteru, že norská policie zreviduje počet obětí atentátníka Breivika z 93 směrem dolů. Konkrétní číslo ještě policie neuvedla, oznámení se očekává na odpolední tiskové konferenci.
Breivik se před soudem prohlásil za nevinného. Chtel prý varovat Evropu před ovládnutím muslimy. Soud mu nařídil samovazbu bez návštěv a novin.
Norští policisté prověřují slova vraha Anderse Berhinga Breivika, který přiznal, že mu pomáhali další dva komplicové.
Breivik u soudu řekl, že měl jeho atentát za cíl uštědřit co největší ránu norské vládnoucí Labour Party, kterou obviňuje z podpory imigrace.
Norsko odložilo start předvolební kampaně v souvislosti s volbami plánovanými na 12. září. Členové parlamentu budou povoláni z dovolené, aby se zúčatnili vzpomínkové ceremonie za oběti pátečních atentátů.
Na brífinku soudu po slyšení s Breivikem soudce uvedl, že 8 týdnů vazby pro obviněného není nepřiměřená lhůta, není možná jiná alternativa, a to vzhledem k rozsahu a charakteru případu. Měsíční izolace je nutná zejména kvůli tomu, že by Breivik v opačném případě mohl zahlazovat důkazy.
Soudce Geir Engebretsen na brífinku uvedl, že v rámci izolace může Breivik hovořit pouze se svým advokátem. Veškeré kontakty s rodinou, médii a dalšími osobami jsou nepřípustné. Dále řekl, že Breivik vypovídal na dnešním slyšení sám, uniforma mu nebyla povolena.
Soudce Engebretsen odpovídal na otázku, zda budou i další slyšení s Breivikem za zavřenými dveřmi. Nevyjádřil se konkrétně, nicméně uvedl, že u norského soudu jsou obvyklé "otevřené" dveře.
V rozhovoru pro švédská média uvedl Breivikův otec Jens, že je znechucen činem svého syna. "Necítím se být jeho otcem," řekl bývalý diplomat. "Jak mohl jen tak stát a zabít tolik nevinných lidí a myslet si, že je to v pořádku: Sám by si měl vzít život...s touto hanbou budu žít do konce svého života," dodal.
Norská policie upřesnila počet obětí pátečních atentátů Anderse Breivika. Na ostrově Utoya zahynulo podle nových údajů 68 lidí, při atentátu v centru Oslo 8 osob. 18 lidí zůstává podle BBC ve velmi vážném stavu v nemocnicích.
Na policejním brífinku v Oslo padlo aktuální číslo obětí obou atentátů Anderse Breivika. 76 mrtvých ale nemusí být podle policejního ředitele konečná bilance. Policie a záchranáři stále pátrají na obou místech činu. Těla zesnulých už jsou na pevnině a kriminalisté ve spolupráci s lékaři je identifikují.
Šéf policie z Oslo na brífinku vyzval obyvatele metropole, aby se vrátili zpět do města, aby se snažili normalizovat svůj život. Uvedl přitom, že bude centrum Oslo v oblasti vládních budov, kde došlo k pátečnímu atentátu, 2 až 3 týdny zavřené a ve městě jsou značné policejní posily.
Příslušník policie, který se účastnil dnešního slyšení s Breivikem, uvedl, že obžalovaný začal soudu předčítat ze svého manifestu. Na pokyn soudce musel četbu ukončit. Jinak se prý obžalovaný choval klidně.
Norská policie nemůže zcela vyloučit, že strůjce pátečních útoků Anders Behring Breivik nejednal sám.
Breivik byl už od března na seznamu těch, které sledovali norští špioni, uvedla britská televize Sky News.
Za nákup chemikálií přes internet od polského prodejce měl Breivik zaplatit 120 norských korun (v přepočtu 372 českých korun).
Norský premiér Jens Stoltenberg vzkázal lidu: Soucit s obětmi z celého světa mě přesvědčuje o jediném: zlo může zabít jednotlivce, ale nikdy nevyhubí lidstvo. Nejsilnější zbraní na světě je svoboda projevu a demokracie."
Končíme pondělí on-line o soudu s norským vrahem Andersem Behringem Breivikem. Děkujeme za pozornost.
Smrtící teror v Norsku
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist