Šestadvacetiletý Andre Skeie, který bydlí nedaleko ostrova, byl jedním ze zhruba 20 lidí, kteří zareagovali na výzvu policie, aby ti, kdo mají lodě, přišli pomáhat při záchranářském úsilí. Spolu s přáteli vyrazil z městečka Hönefoss, dojeli k pobřeží a vypluli s loděmi k ostrovu, kde v blízkosti vody viděli stát asi 50 lidí, z nichž někteří byli těžce zranění.
"Vypadalo to jako válečná zóna," řekl v telefonickém rozhovoru pro Washington Post. "Někteří z těch lidí neměli obličej. Jejich zranění byla tak ošklivá, že (ten střelec) musel používat nějakou zbraň velké ráže," dodal.
SPECIÁL: Vše o norské tragédii naleznete ZDE
Norská policie oznámila, že při střelbě na ostrově bylo zabito nejméně 84 lidí. Když se Skeie blížil s lodí k ostrovu, napočítal 17 až 25 těl ve vodě, i když si zpočátku neuvědomil, co ty plovoucí předměty vlastně jsou. Oběti podle něj musely utíkat a skákat do vody. Někteří mladí lidé podle něj vykrváceli a zranění jiných ukazovala na to, že je střely zasáhly, už když byli ve vodě.
Mladé oběti
"Vyzvedávali jsme zraněné," řekl Skeie. "Všichni byli v šoku a brečeli a křičeli. Loď byla pokrytá krví." Některé z obětí měly těžká poranění břicha a paží. K pobřeží jich dovezl asi 15 a při zpáteční cestě na ostrov přepravil lékaře. Podle jeho odhadů bylo v táboře asi 700 lidí, většině z obětí bylo od 16 do 25 let. "Tolik lidí v mém věku... je těžké pochopit, co se stalo," dodal.
Padesátiletá Hanne Sommerstadová, která byla s rodinou na letní chatě na ostrově Storoya vzdáleném jen několik set metrů, slyšela do pozdní noci létat po nebi vrtulníky svítící reflektory na moře. "Jsem v šoku při pomyšlení, že tohle se stalo v Norsku na malém, klidném ostrůvku," řekla. "V Norsku nejsme zvyklí na takovéhle hrůzy. Je to hrozně nereálné. Nemůžeme tomu uvěřit."
V Oslu otřásly zprávy členy Norské dělnické strany. Björn Tore Hansen, tajemník pro komunikaci, byl před úřadem, když v pátek odpoledne městem otřásla exploze. S úlevou zjistil, že nikdo z jeho kanceláře nebyl zraněn a právě sledoval novinky na sociální síti Twitter, když mu zavolal kamarád z tábora na ostrově. "Říkal: 'Tady se střílí,'" prohlásil sedmadvacetiletý Hansen. Nejdřív tomu nechtěl věřit, ale pak se najednou začaly zprávy o střelci hrnout z Twitteru.
"Byl jsem v šoku," řekl v rozhovoru pro Washington Post. "Útočit na vládu je jedna věc, ale útočit na nevinné mladé lidi v politickém táboře, to je neuvěřitelně hrozné a útočit na bezbranné děti je desetitisíckrát horší než útočit na vládní budovy. Spousta lidí je teď v nemocnicích a spousta dalších je pohřešovaná," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist