Brzybohatý v on-line rozhovoru uvedl, že v Norsku zažili hrůzovládu místních nacistů. "Norsko má s německým fašismem a nacismem neblahé zkušenosti již z období druhé světové války, kdy bylo obsazeno německou armádou a bylo vystaveno násilným represím.Existoval zde silný domácí protiněmecký odboj a současně část společnosti, prezentovaná ministerským předsedou Quislingem, s Němci kolaborovala," uvedl expert.

Odborník na terorismus se domnívá, že současná krize se promítá i do radikalizace lidí. "Západní společnost je v současné době v krizi. Nemyslím tím pouze krizi ekonomickou. Tato krize zahrnuje řadu problémů v oblasti sociální, politické, demografické, atd. Jedním z jejich důsledků je i její radikalizace, která znamená zásadní zkoušku životaschopnosti demokracie a demokratických hodnot. Zda v ní západní kultura obstojí, to ukáže čas.

Norská policie oznámila, že páteční útoky v metropoli Oslo a na ostrově Utoya si podle nové bilance vyžádaly 91 obětí. V hlavním městě při masivní explozi zemřelo sedm lidí, na ostrově pak při střelbě 84 dalších.

Speciál: Vše o útocích v Norsku se dozvíte ZDE

Z útoků byl obviněn rodilý Nor, který byl v pátek zatčen. Policie o něm hovoří jako o křesťanském fundamentalistovi.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se