Lidské exkrementy pro obyvatele rozvojových zemích představují vysoké riziko nákazy. Na celé Zemi přitom žije přes 2,7 miliardy obyvatel, kteří zkrátka nemají místo, kde vykonat svou potřebu, upozorňuje animovaný videoklip.

Lidé tak používají různé jámy, příkopy, anebo jednoduše jakékoli místo, které je napadne. Exkrementy se tak mohou velmi snadno dostat do vody, kterou jiní lidé pijí.

Nadace Billa a Melindy Gatesových se proto rozhodla, že bude do projektu inovace toalet investovat. Na nové záchodky pro rozvojový svět přispěje formou grantů částkou 42 milonů dolarů (přes 724 milionů korun). Na klip se můžete podívat v záložce Video

Už na konci roku 2011 by mělo na "toaletách budoucnosti" pracovat padesát až šedesát skupin, doufá Frank Rijsberman, šéf výboru pro záležitosti týkající se vody a hygienických podmínek. Nové záchody by přitom měly být oproštěny od nutnosti připojení ke kanalizaci a měly by fungovat bez vody i elektřiny.

Navíc, jak projekt doufá, se podaří exkrementy zachytávat a skladovat tak, že budou moci být recyklovány a následně využity jako zdroj skutečně cenných věcí - palivo, hnojivo nebo pitnou vodu, vysvětluje klip závěrem.

Toalety budoucnosti - projekt Billa Gatese

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist