Americká Sněmovna reprezentantů schválila rozpočet na obranu ve výši 649 miliard dolarů (zhruba 11 bilionů korun) pro fiskální rok 2012, jenž začíná 1. října.

Podle agentury Reuters se tak neprosadili zákonodárci, kteří chtějí utlumit vojenskou angažovanost USA v Afghánistánu či Libyi.

Oproti stávajícímu rozpočtu jde o navýšení o 17 miliard dolarů, i když prezident Barack Obama požadoval ještě o dalších osm miliard víc.

Senát, horní komora amerického Kongresu, by měl vypracovat vlastní návrh rozpočtu a teprve z kombinace obou návrhů by měl během několika týdnů vzejít konečný rozpočet.

V dolní komoře, kterou ovládají republikáni, se pro rozpočet ve výši ve výši 649 miliard dolarů vyslovilo 336 zákonodárců, proti jich bylo 87. Mezi poslanci tak existuje vůle pro navyšování výdajů na obranu navzdory tlakům na rozpočtové škrty.

 

Navrhované výdaje zahrnují základní rozpočet Pentagonu ve výši 530 miliard dolarů a dalších 119 miliard na mise v Afghánistánu a Iráku.

 

Obama chce na armádu 690 miliard dolarů

Zákonodárci počítají mimo jiné s pořízením 32 "neviditelných" stíhaček F-35 za 5,9 miliard dolarů, se zkonstruováním desítky lodí pro námořnictvo za 15,1 miliardy dolarů a s nákupem 28 stíhaček F-18 za 3,3 miliardy.

 

Návrh obranného rozpočtu nezahrnuje prostředky na jaderný vojenský program a na výstavbu vojenských objektů. Ty mají být zahrnuty ve zvláštních zákonech a k armádním výdajům přidají dalších zhruba 33 miliard dolarů. Obama chce, aby armáda pro příští rok dostala celkem 690 miliard dolarů.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist