Káhirské náměstí Tahrír bylo hlavním epicentrem demonstrací za svržení režimu Husního Mubáraka. Po více než čtyřech měsících se sem v úterý večer vrátily tisíce protestujících. Nelíbí se jim, že bývalý prezident a jeho spolupracovníci sice zčásti obviněni byli, soudní procesy jsou ale příliš zdlouhavé.
Došlo i na střety s bezpečnostními složkami. Zhruba pěti tisíc převážně mladých protestujících a příbuzných obětí lednových a únorových demonstrací po policii házelo kameny, ti jim útoky "opláceli" slzným plynem. Zraněny byly desítky lidí.
Při osmnáct dní trvajících protestech, které nakonec 11. února vedly k nucené rezignaci prezidenta, zemřelo na 850 lidí. Skutečné číslo je ale podle mezinárodních pozorovatelů mnohem vyšší. Od té doby se Mubárak ukrýval v rezidenci svého přítele v letovisku Šarm aš-Šajch. S údajným infarktem během jednoho z výslechů byl hospitalizován a poté opět předveden k soudu.
Ve snaze oddálit proces, a možná se tak vyhnout i vězení, jeho právník před týdnem oznámil, že Mubárak má rakovinu. Přitom během třiceti let jeho vlády v Egyptě režim zprávy o špatném stavu vládce jezdoznačně odmítal. Nepotvrdil ani informace, že mu musely být odoperovány nádory na žlučníku a slinivce.
Pokojný protest v televizi
Právě to se nelíbí pozůstalým, kteří znovu vyšli do ulic, aby na pomalý průběh upozornili. Při pochodu provolávali hesla jako "Pryč s vojenskou chuntou". Střety začaly v úterý ráno, když bezpečnostní síly vyklidily prostor před budovou státní televize. Tam ještě pobíhal pokojný protest, píše agentura AP.
Večer se protestující shromáždili před ministerstvem vnitra. Mezi lidmi se mezitím šířila zpráva, že policie zadržela dva demonstranty. Co násilnosti v ulicích rozpoutalo, není zcela jasné. Lidé podle svědků najednou začali házet kameny a policisté na to zareagovali uzavřením ulice i samotné budovy a na protestující použili slzný plyn.
Egyptský soud stanovil termín procesu s Mubárakem. V srpnu rozhodne i o trestu smrti - čtěte ZDE
Egypt rozpráší poslední Mubarakovy pobočníky: Rozpustí všechna zastupitelstva - čtěte ZDE
Střety se pak přesunuly na Tahrír, hlavním táborem egyptské revoluce. V hlavních ulicích se začali shromažďovat bezpečnostní síly ve speciálních oděvech a uzavřely ulice, které vedou na náměstí. Vládní reakce na protest mnoho účastníků překvapila a srovnávali ji s taktikou bezpečnostních sil před pádem prezidenta.
Úterní střety byly nejvážnější od revoluce a představují úkrok od přechodného období, ve kterém se země snaží přejít z autoritářského na demokratický systém.
Jako jeden z transformačních úspěchů připomíná agentura AP úterní rozhodnutí egyptského soudu o rozpuštění více než 1750 obecních zastupitelstev, které byly chápány jako jeden z posledních pozůstatků bývalého režimu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist