Je to veřejné tajemství, o němž se v Bílém domě nahlas nemluví: Prezident Barack Obama nepodepisuje mnohé listiny vlastní rukou, ale s pomocí automatického podpisového stroje.
Američtí prezidenti používají zařízení zvané "autopen" už dlouhá desetiletí. Poprvé ale podle agentury AP bylo nedávno automatické pero použito k podpisu tak důležitého dokumentu, jakým je federální zákon.
Autopen je poměrně jednoduché zařízení, které v primitivní formě používal už počátkem 19. století třetí prezident USA Thomas Jefferson. Jeho moderní verze sestává z matrice z plexiskla, do níž je vyryt autentický podpis. Šablona se vloží do přístroje, který podpis "přečte" a příslušné tahy přenese na ocelové rameno.
To pak příkaz automaticky vyplní - vložit do ramene je možné jakoukoli tužku nebo pero, za hodinu stroj zvládne až 500 podpisů.
"Už dlouho je známo, že autopen je po prezidentovi druhá nejstřeženější věc v Bílém domě," řekl AP Jack Shock, který měl podpisy hlavy státu na starosti v éře Billa Clintona. Správa podpisových vzorů není údajně úplně jednoduchá: prezident Ronald Reagan jich měl dvaadvacet, kromě plného jména například i zkrácenou formu křestního jména "Ron". Výběr signatury se řídil mírou důvěrnosti příslušného dokumentu.
Když byl v květnu Obama ve Francii na summitu skupiny G8, nařídil svým lidem v Bílém domě, aby s pomocí automatického stroje opatřili jeho podpisem novelu takzvaného vlasteneckého zákona, která upravovala pravomoci v boji s terorismem. Podepsat touto formou federální zákon, to si podle AP do té doby žádný šéf Bílého domu netroufl.
Podepsat federální zákon? Republikáni jsou proti
Obamu tlačil čas, protože Kongres odhlasoval novou legislativu na poslední chvíli. Hrozilo nebezpečí, že do návratu prezidenta ze zámoří zákonná lhůta vyprší.
Některým republikánským poslancům se takový postup nelíbil. V polovině června napsali Obamovi dopis, v němž ho vyzvali, aby legislativu podepsal znovu a vlastní rukou. Použití automatického pera prý odporuje ústavě.
Obama ale využil devětadvacetistránkové právní analýzy zpracované ještě v éře jeho předchůdce George Bushe, aby prokázal, že podpis je platný. Ari Fletcher, Bushův někdejší tiskový tajemník, prý ale nepamatuje, že by Bush autopen k podpisu zákona použil.
Bush zákony podepisoval ručně
Zahrával si údajně s myšlenkou, že to vyzkouší, ale nakonec všechny zákony podepisoval "ručně". Automat používal jen k podpisu běžné korespondence a upomínkových fotografií.
Podpisové automaty vyrábí pro Bílý dům firma Damilic Corp. Jeden strojstojí od dvou do deseti tisíc dolarů (zhruba 170 tisíc korun). K širšímu využití je v Bílém domě přivedl prezident Dwight Eisenhower, ale hlavně John Kennedy. Úplně první prezidentský podpisový přístroj, který nesl jméno "polygraf", ale měl Thomas Jefferson.
V USA se plánuje výroba nových, zdokonalených typů. Po vložení CD se vzorkem rukopisu budou schopné napsat podle diktátu jakkoli dlouhý, věrně reprodukovaný, ručně psaný dopis.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist