Západ neplní sliby, kterými se zavázal dodat naléhavou finanční pomoc. Podle agentury Reuters to v sobotu prohlásil povstalecký "ministr" ekonomiky a financí Alí Tarhúní. Jeho úřad je prý po měsících bojů zcela bez peněz. NATO v sobotu obvinilo libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, že používá mešity a dětská hřiště jako štíty.

Libyjská ekonomika je založena na vývozu ropy, kvůli zastaveným ropným zařízením a poškozené energetické infrastruktuře mají vzbouřenci problémy s financemi. Mezinárodní koalice vedená západními zeměmi proti Kaddáfího jednotkám provádí denně nálety a rovněž přislíbila, že rozšíří pomoc povstalcům. Ti ale podle Tarhúního, který má na starosti i ropné záležitosti, stále čekají na peníze.

"Žádné nemáme. Všechno nám dochází. Je to naprosté selhání. Buď (západní země) nerozumějí, nebo je to nezajímá. Nic se zatím neděje. A skutečně myslím nic," řekl Tarhúní.

Povstalecký "ministr" dodal, že rebelové zástupce Západu a západní země oceňují z politického hlediska, ale v otázkách financí jde o naprosté selhání. Již dříve vyčíslil denní náklady vzbouřenců až na 100 milionů dinárů (asi 1,4 miliardy korun).

Povstalci v posledních týdnech zaznamenali na různých frontách úspěchy, i přes leteckou podporu mezinárodní koalice jsou ale stále daleko od dobytí metropole Tripolisu.

 

 

V bojích u severozápadního města Nalút dnes zahynulo nejméně osm rebelů. Z města Zlitán, které leží asi 135 kilometrů východně od metropole a které zatím drží jednotky věrné Kaddáfímu, je hlášena těžká dělostřelecká palba.

Libyjským hlavním městem dnes po náletu stíhaček NATO otřásly nejméně dvě exploze. Zatím nejsou hlášeny oběti a také podle AP není jasné, co bylo cílem útoku.

 

 

Kaddáfí v pátečním telefonickém rozhovoru přenášeném reproduktory na tripolské Zelené náměstí sdělil několika tisícům shromážděných lidí, že NATO bude poraženo. Také podle AP řekl, že Severoatlantická aliance leteckými údery brutálně útočí na libyjský lid.

Mluvčí v bruselské centrále NATO Oana Lungescuová dnes označila Kaddáfího projev za urážlivý. Dodala, že aliance denně zachraňuje bezpočet životů a že údery provádí s nejvyšší přesností, aby zabránila civilním ztrátám. Oběti mezi civilisty, které Tripolis zmiňuje, jsou tak podle ní jen čistou propagandou režimu.

Lungescuová také obvinila Kaddáfího a jeho režim, že "systematicky a brutálně útočí na libyjský lid". Vládní jednotky ostřelují města, zaminovávají přístavy a používají mešity a dětská hřiště jako štíty, dodala.

Související